Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 99-75: Συνεχίζει ακάθεκτη η «Βασίλισσα» (video)

Τίποτα δεν δείχνει ικανό να σταματήσει την Ρεάλ Μαδρίτης από το φετινό σερί της, καθώς αυτή την φορά υπέταξε την Άλμπα Βερολίνου με 99-75.

Αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη σε εννέα αγώνες για τους Ισπανούς στην σεζόν της Ευρωλίγκας (έχουν ένα ματς λιγότερο), οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μάριο Χεζόνια, που σημείωσε 26 πόντους.

Οι Ισπανοί έδειξαν ότι δεν αστειεύονται από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού έπαιζαν με «πατημένο το γκάζι».

Η Άλμπα ωστόσο συγκράτησε την ορμή των γηπεδούχων και αποδίδοντας καλά στην άμυνα στη συνέχεια, πήγε στα αποδυτήρια με το… συμπαθητικό 44-33.

Στο β’ μέρος, η Ρεάλ είχε σε όλη τη διάρκεια τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Οι “μερένχες” ξέφυγαν με 19 λίγο πριν το 30′ (67-48) συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι το φινάλε.

Οι 32 πόντοι που σημείωσαν οι Μαδριλένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, σήμαναν και το παραγωγικότερο διάστημά τους στον αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 99-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-33, 67-51, 99-75

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλδε 6 (2), Καμπάσο 7 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χεζόνια 26 (5/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Ντεκ 4, Πουαριέ 4, Ταβάρες 11 (6 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1), Ενγιαγέ 7 (1), Μούσα 11 (2)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σπανιόλο 8 (4/10 δίποντα), Γουέτζελ 4, Ντέλοου 9 (1), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 2, Νίκιτς 2, Σάμαρ 8 (1), Κουμάτζι 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τίμαν 12 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα)