Παναθηναϊκός – Σλάβια Μπάνσκα 66-64: Γύρισε από το -15 και προκρίθηκε το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Σλάβια Μπάνσκα με 66-64 και προκρίθηκε στους 16 του Eurocup Γυναικών.

Για τις νικήτριες, που παρά την τρίτη θέση προκρίθηκαν στους «16» του θεσμού, ξεχώρισε η Αλέιν που σημείωσε 20 πόντους.

Για τη Σλάβια που έμεινε στο 0-5 πρώτη σκόρερ ήταν η Μούγιοβιτς που πέτυχε 25 πόντους αλλά ήταν η μοιραία για την ομάδα της αφού έχασε δύο κρίσιμες βολές για να πάει το ματς στην παράταση.

Το ματς μύριζε από το πρώτο λεπτό γκέλα για τις πράσινες αφού η Σλάβια, που δεν έχει κάνει νίκη μέχρι στιγμής στον όμιλο, ανέβαζε διαρκώς τη διαφορά που έφτασε μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο στους 15 πόντους (27-42 στο 19′).

Παράλληλα η ομάδα της Καπογιάννη είχε να διαχειριστεί και το «σοκ» του τραυματισμού της Κοτούλα που έφυγε υποβασταζόμενη από το παρκέ με πόνους στο γόνατό της.

Όμως στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το ματς στα μέτρα του και πήρε τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού με δύο βολές της Αλέιν το σκορ έγινε 66-64 με 17 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Οι φιλοξενούμενες πάντως είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά η Μούγιοβιτς έχασε και τις δύο κρίσιμες βολές με το τριφύλλι να σφραγίζει την πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Αλέιν 20 (6/10 δίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσβίτκοβιτς 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (6/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παυλοπούλου 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Σταμολάμπρου 6 (1/5 σουτ, 3 λάθη), Θεοδωρομανωλάκη 2