Μακάμπι – Μπαρτσελόνα 90-92: Επιβίωσαν στη ματσάρα του Βελιγραδίου οι Καταλανοί (video)

Η Μπαρτσελόνα επιβίωσε στο θρίλερ του Βελιγραδίου και πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Μακάμπι με 92-90 παραμένοντας στη δεύτερη θέση.

Για τους Καταλανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολας Λαπροβίτολα που σημείωσε 23 πόντους αλλά ήταν και αυτός που πήρε την υπόθεση νίκη στους ώμους του αφού στα τελευταία 3 λεπτά του ματς ήταν ο μοναδικός παίκτης των Μπλαουγκράνα που βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι.

Για τη Μακάμπι, που μπορούσε να πάρει τη νίκη στο τέλος αλλά το τρίποντο νίκης του Λορέντζο Μπράουν βρήκε στο σίδερο, ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν που σημείωσε 19 πόντους με 8 ασίστ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος κάτι που ήθελε η Μακάμπι και με πρωταγωνιστή τον Μπόλντγουιν πήρε προβάδισμα 7 πόντων (25-18 στο 8’). Η Μπαρτσελόνα μόλις έριξε το τέμπο του αγώνα πήρε το μομέντουμ και λίγα λεπτά αργότερα προσπέρασε (36-37 στο 14’).

Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες με 51-51.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους Καταλανούς να δείχνουν πως θα γίνουν αυτοί το αφεντικό του ματς αφού ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (51-61 στο 24’). Οι Ισραηλινοί όμως ανέβασαν ρυθμό και πριν κλείσει η τρίτη περίοδος έφεραν τον αγώνα στα ίσια (68-68 στο 29’).

Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε θρίλερ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Εκεί μίλησε η ποιότητα του Νίκολας Λαπροβίτολα που στα τελευταία 3 λεπτά πήρε την μπαγκέτα του σκοραρίσματος για την Μπάρτσα. Ο Αργεντινός πάντως με το σκορ στο 92-90 πήγε να γίνει μοιραίος αφού αστόχησε σε δύο βολές αλλά το τρίποντο νίκης του Λορέντζο Μπράουν βρήκε στο σίδερο.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γκριμάου ανέβηκε στο 8-2 ενώ αυτή του Κάτας έπεσε στην 9η θέση με ρεκόρ 5-4.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 9 (2/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουέμπ, Μπράουν 12 (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μπόλντγουιν 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ριβέρο 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν 7 (1), Νίμπο 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόλσον 11 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Μπριθουέλα 2, Κάλινιτς 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (4/10 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 23 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αμπρίνες 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Πάρκερ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές), Νάτζι 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 2