Ζάμπινι Μπρνο – Ελευθερία Μοσχάτου 93-45: Βαριά ήττα για την ελληνική ομάδα και αποκλεισμός

Η Ελευθερία Μοσχάτου, ταξίδεψε στην Τσεχία για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του EuroCup και έφυγε με κάτω το κεφάλι καθώς η Ζάμπινι Μπρνο την συνέτριψε με 93-45.

Η Κνέζσβιτς ήταν εντυπωσιακή αφού σημείωσε 27 πόντους, ενώ για την ελληνική ομάδα η Ζεκ πάλεψε μόνη της βάζοντας 15. Η Ελευθερία Μοσχάτου υποχώρησε στο 1-4 και αποκλείστηκε από την συνέχεια, ενώ η Ζάμπινι Μπρνο ανέβηκε στο 2-3.

Η γηπεδούχος ομάδα από το ξεκίνημα του αγώνα επέβαλε τον ρυθμό της, παίζοντας καλή άμυνα και χτίζοντας μια διαφορά 10 πόντων (21-11).

Αυτή η διαφορά εκτοξεύτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι παίκτριες της τσεχικής ομάδας συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς και έστειλαν την ελληνική ομάδα στην ανάπαυλα με -23 πόντους (52-29).

Ίδια εικόνα είχε το ματς και στην επανάληψη αφού οι παίκτριες της Ελευθερίας Μοσχάτου δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα ώστε να περιορίσουν την αντίπαλο τους. Έτσι η Μπρνο άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα (72-41).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι φιλοξενούμενες δεν είχαν καμία τύχη στο ματς, καθώς η Μπρνο έτρεξε ένα επιμέρους 17-0 στην αρχή της περιόδου και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 93-45.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 52-29, 72-41, 93-45

Ζάμπινι Μπρνο: Κνέζσβιτς 27, Ζαπλατόβα 17, Σενέκαλ 15, Στουπαλόβα 12, Χαμζόβα 9, Κουνάνε 6, Τσέκοβα 3, Σκλεναρόβα 2, Μπουρτόβα 2.

Ελευθερία Μοσχάτου: Ζεκ 15, Μπιγκλ 7, Κίσερ 7, Πάνγκαλος 6, Σπαθάρου 3, Ντάτσκου 3, Λέρι 2, Ταμπάκου 2.