Ρίγα – Ολυμπιακός 59-55: Ήττα και περιμένει

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Λετονία και ηττήθηκε από τη Ρίγα για την 5η αγωνιστική του Γιούροκαπ Γυναικών περιμένοντας πλέον να δει αν θα είναι στις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων.

Η ομάδα του Νίκλα είναι οριστικά τρίτη στον έκτο όμιλο της διοργάνωσης με 2-3, αντιμετωπίζοντας την τελευταία αγωνιστική τη Ρουζομπέροκ σε εντελώς αδιάφορο ματς. Ουσιαστικά περιμένει τα αποτελέσματα των υπόλοιπων ομίλων απ’ όπου θα προκύψει αν μπορεί να συνεχίσει στη διοργάνωση ως μία από τις οκτώ καλύτερες ομάδες που έχουν καταλάβει την τρίτη θέση.

Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά πίσω στο σκορ στο πρώτο μισό του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει και τους 10 πόντους (26-16). Οι «ερυθρόλευκες» έβγαλαν αντίδραση στη γ’ περίοδο, προσπέρασαν για πρώτη φορά (32-33) αλλά αυτό κράτησε λίγο αφού η Ρίγα ανέκτησε τον έλεγχο (47-39 στο 30’).

Το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, ο Ολυμπιακός κατάφερε μάλιστα να ισοφαρίσει σε 53-53 ωστόσο ένα «νεκρό» διάστημα στα τελευταία λεπτά, έφερε ένα 6-0 για τις Λετονές (59-53) με το οποίο «καθάρισαν» το ματς.

Χριστινάκη (18π, 5ρ) και Βίτολα (11π, 9ρ) ξεχώρισαν από τις ηττημένες, με τη Λάμπερτ να είναι πρώτη σκόρερ για τη Ρίγα με 23 πόντους. Πρωτοπόρος και αήττητη στον όμιλο (5-0) η λετονική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 18 (5 ριμπάουντ), Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 6 (7 ριμπάουντ), Βίτολα 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (6 ριμπάουντ), Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2 (1/6 σουτ), Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα.