ΑΕΚ – Στέτσιν 86-64: Η κορυφή ανήκει στη “βασίλισσα” (video)

Ένα τετράλεπτο ξέσπασμα στο τέλος της 3ης περιόδου ήταν αρκετό για την ΑΕΚ προκειμένου να κάνει το 4/4 στο BCL και να αγκαλιάσει την οριστική κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλό της.

Η Ένωση χρειάστηκε την έξτρα αμυντική προσπάθεια του “κέρβερου” Καμπενγκέλε και τους 9 συνεχόμενους πόντους του Κουζμίνσκας προκειμένου να μετατρέψει το ισόπαλο 47-47 στο 26ου λεπτού σε 71-48 στις αρχές της 4ης περιόδου με επιμέρους σκορ 24-1 και να βάλει γερά θεμέλια νίκης.

Η ομάδα του Πλάθα με κεκτημένη ταχύτητα από την εξαιρετική της εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι αφού προηγήθηκε 14-9 με μπροστάρη όπως και στο ΟΑΚΑ, τον Τζάστιν Τίλμαν και δεν πτοήθηκε όταν η πολωνική ομάδα μείωσε 17-16 και κρατήθηκε σε επαφή με το σκορ χάρη στο σκληρό αμυντικά παιχνίδι της έως το 17ο λεπτό (28-26).

Με 8-0 σερί διά χειρός Ραντλ (5 πόντοι) και ΜακΡέι (3 πόντοι) η “βασίλισσα” ξέφυγε 36-26 στο ημίχρονο, ένα πρώτο 20λεπτο με σε γενικές γραμμές χαμηλό ρυθμό και σκληρές αμυντικές μάχες με τους παίκτες της Στέτσιν κάποιες φορές να ξεπερνάνε τα όρια.

Ισοφάριση και… ξέσπασμα

Στις αρχές της 3ης περιόδου ξανά με τον Τίλμαν η ΑΕΚ κατάφερε να ξεμακρύνει αφού η διαφορά για πρώτη φορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (43-30 στο 22ο λεπτό) αλλά κάπου εκεί επαναπαύτηκε αδικαιολόγητα. Οι βιαστικές επιλογές και η κατάχρηση στα σουτ τριών πόντων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους με έλεγχο των ριμπάουντ και παιχνίδι στο τρανζίσιον αρχικά να μειώσουν 45-42 με επιμέρους σκορ 12-2 στο 25ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα να ισοφαρίσουν 47-47!

Σε εκείνο το σημείο η επιστροφή του Κουζμίνσκας και η ηγετική φυσιογνωμία στην άμυνα του… μπαμπούλα Καμπενγκέλε έφερε την έκρηξη. Η ΑΕΚ με ένα αρχικό 12-0 σερί με τρίποντο του ΜακΡέι και 9 συνεχόμενους πόντους του Λιθουανού διεθνή ξέφυγε 56-47 και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην 4η περίοδο.

Με τους παίκτες της Στέτσιν να έχουν χάσει την ψυχραιμία και τη συγκέντρωση τους, η ΑΕΚ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 10-0, ξέφυγε ακόμη περισσότερο (71-48 στο 32’40’’) και κάπου εκεί οι αντίπαλοι πέταξαν λευκή πετσέτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ, Καμπενγκέλε 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Κουζμίνσκας 14 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 2-1 ριμπάουντ), ΜακΛέμορ 5 (0/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2-1 ριμπάουντ), ΜακΡέι 12 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντλ 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τίλμαν 15 (5/11 δίποντα, 5/6 βολές, 7-3 ριμπάουντ), Χατζηράκης, Φλιώνης (0/2 σουτ), Καράμπελας 4 (1/3 σουτ, 1-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουζέλογλου 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 3-1 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2-0 ριμπάουντ)

ΣΤΕΤΣΙΝ (Μιλοσζέβσκι): Κάθμπερτσον 6 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4-2 ριμπάουντ), Μάτσζακ 2 (1/3 σουτ, 4 λάθη), Μαζούρσζακ 10 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μέιερ 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2-3 ριμπάουντ), Ουντέζε 7 (2/5 δίποντα, 3/6 βολές, 3-1 ριμπάουντ), Γουντσον 8 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Ζμουντζκι 3 (5-3 ριμπάουντ), Μπορόβσκι 2 (1/3 δίποντα), Λαμπίνοβιτζ 4 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Νοβακόβσκι 2 (1/2 δίποντα, 1-2 ριμπάουντ), Σάμιετς, Ζολνιερέβιτζ 7 (3/6 δίποντα, 2-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)