Σομπατέλι – Περιστέρι 87-90 : Με εξαιρετικό πρώτο μέρος πέρασε από την Ουγγαρία (video)

Το Περιστέρι πέρασε από την «Savaria Arena», καθώς νίκησε την Σομπατέλι με 90-87 για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Basketball Champions League, αν και λίγο έλειψε στο φινάλε να χάσει το ματς μέσα από τα χέρια του.

Οι Περιστεριώτες είχαν σε καλή μέρα τους Ράγκλαντ (16 πόντοι), Χαντς (15 πόντοι), Χουγκάζ (13 πόντοι) και παράλληλα τον Τόμπσον να δίνει λύσεις όταν η μπάλα «έκαιγε» (12 πόντοι).

Η γηπεδούχος ομάδα, είχε σε ημιάγρια κατάσταση τον Περλ (31 πόντοι) και σε εξαιρετική μέρα τον Μπαράκ (17 πόντοι) που όμως δεν ήταν αρκετοί ώστε να δώσουν τη νίκη, καθώς έπαιζαν «μόνοι» τους.

Η ελληνική ομάδα ανέβηκε στο 2-2, ενώ η Σομπατέλι γνώρισε την τρίτη της ήττα και υποχώρησε στο 1-3.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Περιστέρι έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ουγγρική ομάδα καθώς την είχε νικήσει και στην Αθήνα.

Το ματς:

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε πολύ καλά την πρώτη περίοδο και περιόρισε επιθετικά την Σομπατέλι παίρνοντας ένα προβάδισμα επτά πόντων (18-25).

Το Περιστέρι με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αύξησε την διαφορά στους 10 πόντους και έκτοτε ξεκίνησε το επιθετικό του κρεσέντο, με τους Τόμπσον και Ράγκλαντ να ευστοχούν αλλεπάλληλα και να ανοίγουν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, αφού η ανάπαυλα βρήκε την Σομπατέλι στο -16 (38-54).

Στην επανάληψη, η Σομπατέλι έβρισκε λύσεις με τον Περλ και τον Μπαράκ για να μειώσει την διαφορά και να κρατήσει το Περιστέρι σε χαμηλά επίπεδα στην επίθεση σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Κάπου εκεί όμως οι Ντάγκουμπιτς και Χουγκάζ πήραν την σκυτάλη από τον Ράγκλαντ και οδήγησαν το Περιστέρι στο 58-72, θέτοντας τις βάσεις για την νίκη.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, το Περιστέρι έκανε ένα επιμέρους 5-0, (58-77), πριν κάνει το ίδιο με την σειρά της η ομάδα από την Ουγγαρία με ένα 12-0 το οποίο έκλεισε την ψαλίδα στους εφτά πόντους, (70-77) αφού η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έμεινε χωρίς πόντο για 3,5 λεπτά.

Οι Χαντς και Χουγκάζ ωστόσο, έδωσαν λύση στην αστοχία των φιλοξενούμενων με πέντε σερί πόντους και παράλληλα «ανάσες» ώστε να αποφύγουν την «αυτοκονία».

Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε «ροντέο» καθώς οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να «κλέψουν» το αποτέλεσμα, αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να πάρει τη νίκη με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-70, 87-90.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Κονάκοφ): Μπένκε 5 (1), Τζορντάνο 8 (2), Κέλερ 5 (5 ριμπάουντ), Περλ 31 (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονγκό 8 (2), Μπάρατς 17 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές), Κόβακς, Κριβάτσεβιτς, Ποτ 3 (0/5 δίποντα, 3/6 βολές), Ντεζ, Τίμπι 10.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Χουγκάζ 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 11 (2/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χαντς 15 (0/4 τρίποντα), Ράγκλαντ 16 (3/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γουίλιαμς 8 (1/5 τρίποντα), Κασελάκης 5 (1), Μήτρου – Λονγκ (0/3 σουτ), Πουλιανίτης, Ρένφρο 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Ζούγρης.