Μαρούσι – Ολυμπιακός 83-111: Ξεμούδιασμα με 100αρα και 16 τρίποντα (video)

Το απαραίτητο… χαλάρωμα μετά από μία απαιτητική αλλά και πετυχημένη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα έκανε ο Ολυμπιακός που πέρασε σαν σίφουνας από το Μαρούσι στην πρόβα του ενόψει Ζάλγκιρις Κάουνας.

Οι ερυθρόλευκοι μετά τα πρώτα 15 λεπτά όπου ο αγώνας έμοιαζε περισσότερο με φιλικό δίχως ιδιαίτερο ζήλο στην άμυνα, έτρεξαν ένα σερί 10-0 σε δυόμιση λεπτά, έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 και το υπόλοιπο διάστημα ήταν τυπικής διαδικασίας.

Μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου το ματς ήταν ανταγωνιστικό κυρίως λόγω της χαλαρής αντιμετώπισης του Ολυμπιακού αμυντικά. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μεν ρυθμό στην επίθεση όπου δέσποζε ο… άχαστος Αϊζάια Κάνααν που έβαλε 14 γρήγορους πόντους με 4/4 τρίποντα, όμως στην άμυνα ήταν αναμενόμενα λόγω της κούρασης από τα ματς της Ευρωλίγκα ευάλωτοι.

Έτσι το Μαρούσι ξεπέρασε τους 20 πόντους στην 1η περίοδο με άξονες τους Μπρίσκοου και Τζούιστον και αντέδρασε όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 5 (25-30) στο 12ο λεπτό αφού με επιμέρους 8-2 προσπέρασε για τελευταία όμως φορά στον αγώνα με 33-32.

Στο… στόχαστρο ο Λούντζης

Σε εκείνο το σημείο οι φωνές του Μπαρτζώκα με αποδέκτη κυρίως τον Λούντζη για δύο απανωτά λάθη σε άμυνα και επίθεση αφύπνισαν όλη την ομάδα του Ολυμπιακού που άρχισε να βγάζει τη μία άμυνα μετά την άλλη και σε δυόμιση λεπτά έτρεξε σερί 10-0 για το 33-42 διά χειρός του Λουκ Σίκμα.

Ο Αμερικανός ερχόμενος από τον πάγκο για να δώσει ξανά ανάσες στον Φαλ ήταν τόσο εκτελεστής όσο και δημιουργός και έκλεισε το ημίχρονο με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 12 λεπτά ξεδιπλώνοντας τις αρετές του. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός με τον Πίτερς να βάζει το τελευταίο τρίποντο έκλεισε το ημίχρονο στους 53 πόντους (41-53) βάζοντας τις βάσεις της εύκολης, τελικά, επικράτησης.

Τρίποντο ρεσιτάλ

Με το 5ο τρίποντο του Κάνααν η διαφορά έφτασε στους 16 (43-59) και με τους ερυθρόλευκους να παίζουν… ρολόι στα τρίποντα στους 20 (54-74) έχοντας σε εκείνο το σημείο (26’30’’) 11/21. Το παιχνίδι είχε μετατραπεί πλέον σε run’n’gun με τον Ολυμπιακό να πυροβολεί… αδιακρίτως από την περιφέρεια και τον Πίτερς να παίρνει τη σκυτάλη από τον Κάνααν για το 69-93 στο 33’.

Μοναδικό μελανό σημείο το αντιαθλητικό φάουλ του Λαρεντζάκη στον Στασινό έξι λεπτά πριν το φινάλε με τον “Λάρε” πάντως να ζητάει συγγνώμη από τον “μικρό” του Μαρουσίου. Ο Μπαρτζώκας στο τελευταίο δίλεπτο έφτασε μέχρι την άκρη του πάγκου του δίνοντας χρόνο και στους Πάπας και Τανούλη με την ομάδα του να ξεπερνά και τους 110 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 14 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Τζούιστον 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2-3 ριμπάουντ), Μπρίσκοου 20 (6/8 δίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντούλιτσα 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Νικολαϊδης 5 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 2-1 ριμπάουντ), Σταυρακούκας, Χάρντι 4 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Στασινός 5 (1/3 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 11 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Λούκοβιτς 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Κάνααν 23 (1/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 1-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 6 ασίστ), Μπραζντέικις 13 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 25 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6-2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 6 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 3-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάπας 4 (1/1 δίποντο, 2/2 βολές), Παπανικολάου 7 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σίκμα 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5-2 ριμπάουντ), Τανούλης