Περιστέρι – Λαύριο 89-87: Έπαιξε με τη φωτιά αλλά τη γλίτωσε

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς και πολύ περισσότερο ο Βασίλης Σπανούλης το Περιστέρι νίκησε το Λαύριο και έφτασε στις 4 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μέξα χάρη στην ευστοχία της στα τρίποντα, παρέσυρε στον ρυθμό της το Περιστέρι και το έβγαλε έξω από το σύνηθες αμυντικό του παιχνίδι. Προηγήθηκε ακόμη και με 6 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο αλλά στην τελευταία “μίλησε” η εμπειρία του Ντάνγκουμπιτς και το νοικοκύρεμα του παιχνιδιού του Περιστερίου από τον Ξανθόπουλο.

Ξέφρενο ρυθμό από τα πρώτα του λεπτά είχε το ματς στο “Ανδρέας Παπανδρέου” αφού το Περιστέρι απέναντι στη χαλαρή άμυνα του Λαυρίου έβρισκε εύκολα διαδρόμους για το καλάθι ενώ οι φιλοξενούμενοι παρά τις απουσίες των Καββαδά και Ζάρα δεν… πτοήθηκαν.

Με τους Ράγκλαντ και Τόμπσον να κυριαρχούν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 15-9 (3’33’’) ενώ όταν στην εξίσωση μπήκε και ο Χουγκάζ με 9 σερί πόντους η διαφορά ανέβηκε στους 8 (26-18 στο 7’) και στους 9 (32-23) στο τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι πάντως βρήκαν λύσεις από παίκτες του πάγκου (Ντε Τζούλιους, Γκρόμοβς) και κρατήθηκαν σε επαφή με το Περιστέρι (36-30) ενώ παρότι η διαφορά έφτασε και στους 12 (42-30) τα τρίποντα του Παπαδάκη και το buzzer του Θόρτον στη λήξη του ημιχρόνου μείωσε στους 5 (50-45).

Προσπέρασμα για το Λαύριο

Το Περιστέρι δεν έλαβε τα… μηνύματα του φινάλε της 2ης περιόδου αφού το Λαύριο στο ξεκίνημα της 3ης κατάφερε να ισοφαρίσει 52-52 και λίγο αργότερα να προσπεράσει 54-56 με κάρφωμα του Γκρόμοβς και 54-59 με τρίποντο του Καστανέδα (26’) με το Περιστέρι να μοιάζει σχεδόν κοιμισμένο επιθετικά αφού είχε χάσει τη σπιρτάδα και αποτελεσματικότητά του. Ο Κασελάκης προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα μειώνοντας στο καλάθι από το -6 (το 57-63 έγινε 61-63, όμως Μουρ και Θόρτον κράτησαν το Λαύριο στη θέση του οδηγού (61-67).

Οι γηπεδούχοι θέλοντας και μη αύξησαν στο μέγιστο την αμυντική τους πίεση από το ξεκίνημα της 4ης περιόδου και με επιμέρους σκορ 8-2 διά χειρός Ντάνγκουμπιτς προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά το 54-52 με 71-69 (32’12’’) ενώ έφτασε τη διαφορά και στους 4 (76-72) με δύο καλάθια του Ουίλιαμς (33’). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι πλέον για το Περιστέρι με την άψογη οργάνωση του Ξανθόπουλου (80-74 με 5 ασίστ του βετεράνου γκαρντ).

Μίλησε η εμπειρία

Το Λαύριο επέστρεψε πάντως για μία ακόμη φορά με τον Θόρτον (84-81) αλλά με τον Ντάνγκουμπιτς να συνεχίζει το προσωπικό του ρεσιτάλ φτάνοντας στους 8 πόντους στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι έβρισκε λύσεις (86-81). Οι φιλοξενούμενοι όμως μείωσαν 86-83 και έχασαν την ευκαιρία (άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Παπαδάκη) να ισοφαρίσουν στα 28 δευτερόλεπτα για το τέλος με τον Πουλιανίτη με 2/2 βολές στα 18’’ να καπαρώνει ουσιαστικά τη νίκη για το Περιστέρι (88-83).

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (2/4 βολές), Ουίλιαμς 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 1-2 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Χουγκάζ 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/7 σουτ, 1-2 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 10 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6-5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (0/1 δίποντο, 0/2 βολές, 5 ασίστ), Χαντς 5 (2/8 σουτ), Κασελάκης 9 (1/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές), Ρένφρο 4 (2/2 δίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζούγρης 2

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (5/8 σουτ, 5-1 ριμπάουντ), Καστανέδα 20 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2-2 βολές, 6 ασίστ), Χέλεμς 6 (1/3 σουτ), Σπρίντζιος, Παπαδάκης 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντε Τζούλιους 9 (4/11 σουτ), Γκρόμοβς 10 (5/7 δίποντα, 6-1 ριμπάουντ), Θόρτον 19 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 2 ασίστ), Οικονομόπουλος (0/2 σουτ)