Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Ο νόμος του ΟΑΚΑ (video)

Τρίτη σερί νίκη, θέση στην 6αδα της βαθμολογίας και αποθέωση! Ο Παναθηναϊκός έβγαλε σκληράδα, έβγαλε αντίδραση όταν βρέθηκε στο -5 στην αρχή της 4ης περιόδου και με μαγικό επιμέρους 20-3 σκορ “καθάρισε” και τη Βίρτους και σκόρπισε ενθουσιασμό στους φίλους του που σχεδόν γέμισαν το ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Αταμάν (που έφτασε στις 200 νίκες στη διοργάνωση) έδειξαν χαρακτήρα και έβγαλαν αντίδραση μεγάλης ομάδας ικανής για μεγάλα πράγματα, θυσίασαν το εγώ για το εμείς και έτσι ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση και 5η συνολικά έχοντας ηγέτη τον Μήτογλου και “κρυφούς” σταρ τον Βιλντόζα της 3ης περιόδου, τον Γκριγκόνις της 4ης και τον Λεσόρ να καθαρίζει τη μπουγάδα στο τέλος.

Με δύο παίκτες έκπληξη στη βασική πεντάδα, τους Ναν (για να αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερη οικειότητα με τη διοργάνωση) και Μπαλτσερόβσκι (απέναντι στην εμπειρία του Ντάνστον) ξεκίνησε στην πεντάδα του ο Αταμάν που βρήκε στο πρόσωπο του Τζέριαν Γκραντ τον ηγέτη στη δημιουργία. Ο Αμερικανός μοίρασε γρήγορα 4 ασίστ για το αρχικό 14-11 μετά από 4,5 λεπτά αγώνα.

Ο Ναν μπορεί στην επίθεση να μην ήταν τόσο αποτελεσματικός όμως βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνά του για να ανεβάσει τη διαφορά στους 5 πόντους (16-11) και από ασίστ του Αμερικανού στους 6 (19-13) μέσα σε αποθέωση. Οι πράσινοι μπορεί μέχρι το τέλος της περιόδου να υπερέβαλαν στα σουτ τριών πόντων χάνοντας τα περισσότερα όμως η άμυνα (21-15) και ο συνήθης υποπτος Μήτογλου ήταν τα στοιχεία που τοους κράτησαν στον αφρό.

Δικαίωση Αταμάν για Ναν

Ο Αταμάν εμπιστεύτηκε τον Ναν παρά την αστοχία του στα πρώτα του τρίποντα στην πεντάδα και του έδωσε χώρο, χρόνο και προσπάθειες και δικαιώθηκε για αυτή την επιλογή αφού ο Αμερικανός αφού διάβασε την άμυνα της Βίρτους άρχισε να τη διεμβολίζει με τα αγαπημένα του ντραιβ. Έτσι ο Παναθηναϊκος ανέβασε τη διαφορά στους 7 (28-21 στο 13’26’’) και λίγο αργότερα στους 8 (34-26 στο 15’24’’). Όμως η αστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα όχι μόνο δεν επέτρεπε στη διαφορά να ανοίξει αλλά κρατούσε τη μετριότατη αμυντικά Βίρτους μέσα στο ματ.

Με τρίποντο συν φάουλ του Μπελινέλι και καλάθι του Χάκετ η διαφορά δεν άργησε να πέσει σε απόσταση βολής (36-33) έως και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43-40) με τον Σενγκέλια να φτάνει στους 9 πόντους και τη Βίρτους να σκοράρει σχεδόν αποκλειστικά από το χρωματιστό εκεί όπου ο Παναθηναϊκός μετά το 3ο φάουλ του Μπαλτσερόβσκι και τα λάθη του Λεσόρ ήταν φοβερά ευάλωτος έως και διάτρητος χαλώντας τη συνολική του εικόνα.

Τρίποντη απειλή

Τα άσχημα μηνύματα από το τέλος της 2ης περιόδου δεν αφύπνισαν τον Παναθηναϊκό που στα πρώτα λεπτά της 3ης δέχθηκε δύο απανωτά τρίποντα από τον Μπελινέλι και για πρώτη φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ (47-48 στο 22ο λεπτό) και λίγο αργότερα μετά από νέες “βόμβες” από Σμιθ και Παγιόλα απόρροια των επιθετικών ριμπάουντ της ιταλικής ομάδας στο 52-54 (25’).

Η επιστροφή του αόρατου για 8 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο αλλά σαφώς πιο δραστήριου στην 3η περίοδο Βιλντόζα έδωσε μία νότα φρεσκάδας στην επίθεση του Παναθηναϊκού αφού με 5 πόντους του Αργεντίνου οι πράσινοι προσπέρασαν 57-56 με το ματς να αποκτά άγρια ομορφιά αφού παρά το +4 της Βίρτους λίγο μετά (59-63) με τον Σενγκέλια το τρίποντο του Βιλντόζα που έφτασε στους 10 πόντους (απο τους 17 της ομάδας του) στην περίοδο αυτή κράτησε τον Παναθηναϊκό ζωντανό (62-63).

Ο Γκριγκόνις είναι εδώ!

Οι πράσινοι πάντως είχαν αρχίσει να φορτώνονται με άγχος, το άγχος οδήγησε σε τραβηγμένες και βιαστικές προσπάθειες με κατάχρηση του σουτ τριών πόντων και όσο περνούσε η ώρα η πίεση μεγάλωνε με τη Βίρτους να ξεκινά το τελευταίο δεκάλεπτο με 6-0 και προβάδισμα 7 πόντων (62-67) με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους με τον Γκριγκόνις μετά από σχεδόν τρία λεπτά δράσης. Ο Λιθουανός ήταν αυτός που με δική του ασίστ (στον Μήτογλου) έφερε την ισοφάριση (67-67) και αμέσως μετά έδωσε τη σκυτάλη στον Λεσόρ.

Ο Γάλλος σέντερ με δύο απανωτά hustle plays, ολοκλήρωσε το 11-0 σερί για τον Παναθηναϊκό με 5 λεπτά για το φινάλε (73-67) με τον κόσμο στις εξέδρες του ΟΑΚΑ να εκρηγνύεται εκστασιασμένος. Πλέον το νερό είχε μπει στο αυλάκι, η Βίρτους είχε χάσει τη συνοχή και την ψυχραιμία της επιθετικά και ο Σλούκας έκανε μέσα σε απόθέωση το 75-67.

Standing ovation για τη νίκη

Παρότι απέμεναν σχεδόν 4 λεπτά για το φινάλε ο Παναθηναϊκός δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει την ευκαιρία να γλιστρήσει από τα χέρια του. Γκριγκόνις και Λεσόρ συνέχισαν να βγάζουν αμυνάρες και όταν πια η διαφορά ανέβηκε στους 12 πόντους (82-70) τίποτα δεν μπορούσε να χαλάσει το πάρτι στο ΟΑΚΑ με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 20-3 και τους φίλους του Παναθηναϊκού να ζουν μέρες… ‘00ς βλέποντας την ομάδα τους να παλεύει για κάθε μπάλα και να θυσιάζει το εγώ για το εμείς.

Δείτε ΕΔΩ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 11 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 1-2 ριμπάουντ), Μπαλτσερόβσκι 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (3/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 6-3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 9-1 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2 (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπελινέλι 20 (2/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3 ασίστ), Παγιόλα 7 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιθ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3-0 ριμπάουντ), Ντόμπριτς (0/2 σουτ), Κάκοκ 2 (1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7-4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές), Ντάνστον 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Αμπάς 4 (2/2 δίποντα, 1-2 ριμπάουντ).