Αρμάνι Μιλάνο-Αναντολού Εφές 92-76: Ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα (video)

Την τρίτη της νίκη στην 9η στροφή της Euroleague πήρε η Αρμάνι Μιλάνο με το 92–76 επί της Αναντολού Εφές.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 30’, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιταλοί σκόραραν σχεδόν διπλάσιους πόντους, 29-15 και έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Ετόρε Μεσίνα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιλντς με 18 και ακολούθησαν οι Χολ (15π.), Μίροτιτς (14π.), Μέλι (13π.) και Λο (11π.)!

Από την απέναντι πλευρά Κλάιμπερν, Τόμπσον και Λάρκιν ήταν οι μόνοι που πάλεψαν, σκοράροντας από 18, 17 και 13 αντίστοιχα.

Στο 3-6 πλέον η Αρμάνι Μιλάνο, στο 4-5 η Αναντολού Εφές.

Χέρι-χέρι

Με αμυντική προσήλωση μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα επί της Εφές.

Αυτό ήταν της ελάχιστης τιμής, του ενός πόντου, με 19-18 υπέρ των Ιταλών στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Τούρκοι… κυνηγούσαν ουσιαστικά στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν για λίγο στο +7 με 40-33 και 43-36, αλλά το τρίποντο του Λάρκιν πριν το ημίχρονο έγραψε το 43-39 στο 20’.

Το «καθάρισε» στο τελευταίο κομμάτι

Μια επανάληψη του πρώτου μέρους έμοιαζε να είναι το δεύτερο στο τρίτο δεκάλεπτο, με μοναδική διαφορά ότι η Εφές κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την Αρμάνι Μιλάνο.

Αλλά οι Ιταλοί με… νύχια και με δόντια έκαναν τη μίνι-ανατροπή για το υπέρ τους 63-61 στο 30’.

Έτσι μπήκαν με… φόρα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, και με ένα απίστευο 29-15 επιμέρους σκορ, έφτασαν στην τρίτη τους νίκη στην Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-39, 63-61,