ΠΑΟΚ – Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-77: Πήρε το «θρίλερ» και τώρα… πρόκριση (video)

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς που κρίθηκε στo τελευταίο λεπτό επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 79-77 και έκανε βήμα πρόκρισης στους «16» του BCL.

Ο Δικέφαλος είχε κορυφαίο τον νεοφερμένο Κένταλ Σμιθ που πέτυχε 16 πόντους αλλά παράλληλα έβαλε όλες τις κρίσιμες βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα όταν η μπάλα ζύγιζε… τόνους.

Αντίθετα για τη Χάποελ, που υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα στο BCL, πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Ράντολφ που σημείωσε 19 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έτρεξαν ένα σερί 11-0 παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (11-3). Η Χάποελ όμως απάντησε άμεσα και όχι μόνο επέστρεψε αλλά πήρε και το πάνω χέρι αφού στο 13’ βρέθηκε στο +6 (19-25).

Ο Δικέφαλος παρόλα αυτά απάντησε με σερί 12-0 (31-25) που ήταν αρκετό ώστε να τον στείλει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 4 πόντους (39-35).

Το β’ μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο. Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι και να αιχμαλωτίζουν τους Ισραηλινούς στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-51 στο 29΄).

Η Χάποελ βλέποντας πως έμεναν μόνο 10 λεπτά στο ρολόι, έπρεπε να αντεπιτεθεί και μέσα σε 5 λεπτά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (69-69). Το ματς έγινε θρίλερ το οποίο κρίθηκε από τον νεοφερμένο Κένταλ Σμιθ που πέτυχε 4 κρίσιμες βολές με τους Ισραηλινούς να χάνουν δύο κρίσιμα τρίποντα με το τελικό 79-77 να δίνει μια τεράστια νίκη στην ομάδα του Τακιανού.

Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος έφτασε τη Χάποελ στη βαθμολογία αφού οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 10 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 8 (4 ριμπάουντ), Κένταλ Σμιθ 16 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαϊρέλης 3, Άλστον 11 (3 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 7 (4 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 9 (1/5 τρίποντα), Χάρισον 7, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Τσιακμάς 5 (1).

ΧΑΠΟΕΛ (Ντζίκιτς): Χάνκινς 6 (4 ριμπάουντ), Λεμάρ 10 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράντολφ 19 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ζούσμαν 6 (4 ριμπάουντ), Μπλέιζερ, Κάρινγκτον 8 (3 ασίστ), Τσατσασβίλι, Κορνέλιους, Τζόνσον 12 (6 ριμπάουντ), Εντούρ 7, Πόλεγκ