Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 73-71: Πήρε το θρίλερ με υπογραφή Σλούκα (video)

Έπαιξε με τη φωτιά, προβλημάτισε από τα πολλά λάθη όμως στο τέλος μίλησε η προσωπικότητα του Κώστα Σλούκα που πήρε επάνω του τα κρίσιμα σουτ, έβαλε τις βολές και ο Παναθηναϊκός κατέβαλε την πεισματάρα Ζάλγκιρις.

Μία νίκη που έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση τη λες και πολύτιμη αφού η ομάδα του Αταμάν νίκησε δίχως να παίξει καθόλου καλά στο μεγαλύτερο διάστημά της και “σώθηκε” από τα χέρια του πιο έμπειρου παίκτη του και αφού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ο Μήτογλου ήταν αυτός που “κουβάλησε” την επίθεσή της.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με τη λιγότερη δυνατή συγκέντρωση και προσήλωση στον στόχο. Βιαστικές επιλογές στην επίθεση όπου μόνον ο Μήτογλου έβρισκε στόχο, αστοχία από την περιφέρεια (Σλούκας, Βιλντόζα, Γκραντ, Ναν έκλεισαν το δεκάλεπτο με 0/6 σουτ) και λάθη. Πολλά λάθη (6) με τα μισά από τον Λεσόρ στοιχεία που έδωσαν στη Ζάλγκιρις από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας την περίοδο στο 13-15.

Η έλλειψη συγκέντρωσης φάνηκε και από τις βολές αφού οι πράσινοι μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου είχαν 8 χαμένες (4/12) προκαλώντας έξτρα εκνευρισμό. Ο Ναν στα λίγα λεπτά που έπαιξε έμοιαζε ξανά εντελώς εκτός κλίματος (0/3 σουτ), οι επιθέσεις συνέχιζαν να είναι βιαστικές και έτσι η Ζάλγκιρις προηγήθηκε 25-30 με μπροστάρη τον Μπιρούτις που δεν έβρισκε αντίσταση από τον Μπαλτσερόβσκι με τη διαφορά να ανεβαίνει και στους 7 (29-36 στο 18’20’’) μετά από δύο σερί τρίποντα του Ναζ-Μήτρου Λονγκ αφού ο Παναθηναϊκός στηριζόταν αποκλειστικά στις ατομικές προσπάθειες και εμπνεύσεις του Σλούκα.

Ας είναι καλά ο Μήτογλου

Η επιστροφή των Λεσόρ και Γκραντ έσφιξε την άμυνα και έφερε δύο κλεψίματα και ένα γρήγορο 6-0 για την ομάδα του Αταμάν που σε χρόνο d-t μείωσε 35-36 αλλά η Ζάλγκιρις με τρίποντο του Ντίμσα διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 36-39. Οι Λιθουανοί μάλιστα χάρη στα συνεχόμενα επιθετικά τους ριμπάουντ (έως το 24’ είχαν 8 επιθετικά, όσα τα αμυντικά του Παναθηναϊκού…) διατήρησαν το προβάδισμα (42-46) παρά τα τρίποντα Σλούκα και Μήτογλου.

Ο τελευταίος ήταν αυτός που με το 4ο του τρίποντο στο ματς έβαλε και την εξέδρα στο… παιχνίδι όταν έδωσε το πρώτο προβάδισμα (47-46 στο 25’30’’) μετά από το 12-11 του 7ου λεπτού αλλά η Ζάλγκιρις ανέκτησε γρήγορα το πάνω χέρι με τον Χέις (47-50) δείχνοντας το πείσμα της. Ο Αταμάν αφού είδε και απόειδε δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα (ο Γκάι σε ενάμιση λεπτό έχασε σουτ, έκανε επιθετικό φάουλ και δεν ξαναπάτησε παρκέ) πήγε στην… πεπατημένη της σκληρής αμυντικά πεντάδας με τον Γκραντ ξανά στο παρκέ για να προσπεράσει 51-50 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 53-52 με τον Μήτογλου στους 17 πόντους!

Φινάλε θρίλερ

Η Ζάλγκιρις έδωσε το στίγμα της ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της στην 4η περίοδο όταν με δύο τρίποντα του Σμιτς προηγήθηκε 55-58 αλλά Γκριγκόνις και Μήτογλου κράτησαν τους πράσινους μέσα στο ματς (60-60) το οποίο είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά. Η λιθουανική ομάδα με τον Σμιτς να φτάνει στους 10 συνεχόμενους πόντους (!) έκανε το 62-64 αλλά Σλούκας και Λεσόρ απάντησαν για το 65-64 με τον Γάλλο πάντως να σπαταλά μία κρίσιμη επίθεση από το 6ο του λάθος.

Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο ο Σλούκας (ξανά) έδωσε αέρα τριών πόντων (67-64), η Ζάλγκιρις μείωσε με βολές του Ντίμσα και προσπέρασε 67-68 με τον Έβανς αφού ο Παναθηναϊκός βιάστηκε να “τελειώσει” το ματς από τα άστοχα τρίποντα Σλούκα και Μήτογλου. Ο Λεσόρ διόρθωσε τη νέα αστοχία (του Γκραντ) με ένα παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ 1’18’’ πριν το φινάλε με τον Γάλλο να μην αστοχεί από τη γραμμή (69-68) και αμέσως μετά να παίρνει επιθετικό φάουλ από τον Σμιτς. Όμως από υπερβάλλοντα ζήλο έκανε το ίδιο (επιθετικό φάουλ και 7ο λάθος του…) στην κρίσιμη επόμενη επίθεση και κράτησε ζωντανή την ομάδα του Μακσβίτις.

Σλούκας… time

Όμως ο Χέις στην πιο κρίσιμη επίθεση της Ζάλγκιρις έκανε πάσα στην… αγκαλιά του Σλούκα ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία για το 71-68 με 2/2 βολές. Όμως η επόμενη άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν… της πυρκαγιάς, έδωσε ελεύθερο τρίποντο στον Μάνεκ στα 13’’ για το 71-71. Ο Μπουτκέβιτσιους στην επαναφορά έκανε φάουλ στον… λάθος παίκτη με τον Σλούκα όμως να έχει 1/2 βολές για το 72-71 και τον Γκριγκόνις να κάνει το κλέψιμο του ματς πάνω στον Έβανς και με βολές να “σφραγίζει” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 4 (1/3 σουτ), Γκάι, Μπαλτσερόβσκι 2, Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 10 (1/4 δίποντα, 5/6 βολές, 3-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν (0/3 σουτ), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 1-3 ριμπάουντ, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο (0/2 βολές), Γκριγκόνις 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 19 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 6-0 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 6 (2/5 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/2 τρίποντα), Λεκάβιτσιους, Χέις 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 15 (1/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2-0 ριμπάουντ), Μπιρούτις 9 (4/6 δίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Ντίμσα 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μάνεκ 6 (2/5 τρίποντα, 6-1 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσιους 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5-3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Ουλάνοβας 2 (1/7 σουτ, 4-2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)