Άλμπα – Βιλερμπάν 68-73: Άντεξε στο «θρίλερ» και τη βύθισε στον πάτο (video)

Η Βιλερμπάν σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό νίκησε στο Βερολίνο την Άλμπα με 73-68 βυθίζοντάς την στον πάτο της βαθμολογίας.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Λουβαβού – Καμπαρό που σημείωσε 19 πόντους ενώ ακολούθησε ο Γιουσουφά Φαλ που έκανε double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την Άλμπα, που έμεινε μόνη της πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, πολύ μεστό αγώνα έκανε ο Τίμαν που σημείωσε 16 πόντους.

Η Βιλερμπάν από το πρώτο δευτερόλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της αφού κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ φτάνοντας πάρα πολύ νωρίς στον αγώνα στο +15 (8-23 στο 6’).

Η Άλμπα σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκε και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε απόσταση βολής (35-37 στο 18’) όμως το σύνολο του Ποτζέκο πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (35-43).

Στην αρχή του δευτέρου μέρους οι Βερολινέζοι πάτησαν γκάζι και με φοβερό μπάσκετ έτρεξαν σερί 12-0 παίρνοντας το πάνω χέρι στο σκορ (47-43). Η απάντηση των Γάλλων έγινε με το ίδιο νόμισμα αφού ανάμεσα στο τέλος της τρίτης και τα μέσα της τέταρτης περιόδου έφτασαν στο +9 (60-69 στο 37’).

Το ματς είχε όμως πολύ σασπένς αφού η Άλμπα έτρεξε πολύ γρήγορα ένα σερί 8-0 φτάνοντας στο -1 (68-69) με ένα λεπτό να απομένει. Εκεί όμως δύο κακές επιθέσεις δεν της επέτρεψαν να κάνει την απόλυτη ανατροπή με τη Βιλερμπάν να τη βυθίζει στον πάτο της βαθμολογίας αφού πήρε τη νίκη με 73-68.

Έτσι η Βιλερμπάν πέτυχε τη 2η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 1-7.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-43, 55-53, 73-68

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 5 (0/3 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πρόσιντα 7 (1/6 τρίποντα), Σπανιόλο 2 (1/5 σουτ), Γουέτζελ 8 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 6 (2), Σνάιντερ 3 (1/5 τρίποντα), Τόμας 2 (0/7 σουτ), Σάμαρ, Ολίντι 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουμάτζι 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Τίμαν 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιν 3 (1)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 1, Λι 12 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Καχούντι 2, Λοβέρν 7 (3/7 δίπον τα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λουβαβού-Καμπαρό 19 (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντε Κόλο 16 (4/6 τρίποντα, 4/6 βολές), Εγκμπούνου, Φαλ 14 (7/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Λάιτι 2