Βαλένθια – Ρεάλ 73-76: Πήρε τον «εμφύλιο» και έκανε το 7Χ7 η «Βασίλισσα» (video)

Η Ρεάλ πήρε μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Βαλένθια με 76-73 συνεχίζοντας το αήττητο σερί της μετά από 7 αγωνιστικές στη φετινή Ευρωλίγκα.

Για την ομάδα του Τσους Ματέο, που δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της, ξεχώρισε ο Καμπάτσο με 15 πόντους, βάζοντας μάλιστα το καθοριστικό σουτ που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του ενώ ακολούθησε ο Ντεκ που πέτυχε 17 πόντους.

Για τους ηττημένους, που έδειξαν πως θα είναι σκληρό καρύδι για όποια ομάδα τoυς υποτιμήσει, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντον Ντέιβις με 22 πόντους.

H Ρεάλ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε πολύ νωρίς μια διαφορά 5 πόντων (11-16 στο 5’). Η Βαλένθια όμως πάτησε γκάζι και με τον Μπράντον Ντέιβις να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ παίρνοντας μάλιστα στα μισά της δεύτερης περιόδου προβάδισμα 8 πόντων (37-29 στο 14’).

Από εκείνο το σημείο μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου το ματς είχε πολλές γρήγορες επιθέσεις με τα τρίποντα σε πρώτο πλάνο με τις «νυχτερίδες» να αντέχουν και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με +6 (49-43).

Στο β΄ μέρος το ματς ήταν το απόλυτο ντέρμπι αφού οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στο σκορ στα μισά της τρίτης περιόδου (55-58 στο 25’). Ο αγώνας έγινε στα υπόλοιπα λεπτά το απόλυτο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία ισόπαλες (72-72 στο 39’).

Το ροζ φύλλο όμως πήγε στην πρωταθλήτρια Ευρώπης χάρις ενός πολύ δύσκολου καλαθιού του πέτυχε ο Καμπάτσο και μιας άμυνας του Ταβάρες τα οποία ήταν αρκετά ώστε να γίνει το 7 στα 7 για την ομάδα τους με 76-73.

Αντίθετα με αυτή την ήττα η Βαλένθια έπεσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague με ρεκόρ 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-43, 62-63, 73-76

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Κλαβέρ, Πουέρτο , Ρόιβερς 2 , Πραντίγια , Λόπεζ-Αροστέγκι 4, Τζόουνς 12 (4 ασίστ, 3 λάθη) , Ίνγκλις 12 (3 ριμπάουντ), Γιόβιτς 4 (5 ασίστ), Τουρέ 4 , Ρόμπερτσον, Ντέιβις 22 (8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Οτζελέγε 13 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ (Ματέο): Κοζέρ , Φερνάντεθ 6 (2) , Καμπάτσο 15 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Χεζόνια 12 (2), Ροντρίγκεθ , Ντεκ 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ) , Πουαριέ , Ταβάρες 6 (7 ριμπάουντ, 2 λάθη) , Γιουλ 5 , Γιαμπουσέλε 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μούσα 10 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη)