Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 74-79: Δύο επιθετικά ριμπάουντ του έδωσαν τη μεγάλη νίκη (video)

Ήταν (σαφώς) καλύτερος της Μακάμπι, προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά αγγίζοντας το τέλειο στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο φινάλε χρειάστηκε δύο μεγάλα επιθετικά ριμπάουντ για να “καπαρώσει” τη νίκη και να επιστρέψει σε τροχιά επιτυχιών ο Ολυμπιακός.

Μία ο Γουόκαπ και άλλη μία ο Μπραζντέικις ήταν οι παίκτες που “διόρθωσαν” την αστοχία τους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό με τους ερυθρόλευκους να αποδρούν από το Βελιγράδι.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στον αγώνα με τη συγκέντρωση τους αμυντικά στο μάξιμουμ κάτι που φάνηκε από το αρχικό υπέρ τους 7-1 και την ομάδα του Ισραήλ να σκοράρει το πρώτο της εντός πεδιάς καλάθι σχεδόν μετά από 3,5 λεπτά αγώνα. Η αντίδραση του Κάτας ήταν πίεση στα 3/4 του γηπέδου που έφερε στιγμιαίο όμως αποτέλεσμα (11-11) αφού ο Ολυμπιακός γρήγορα προσαρμόστηκε.

Με τρία σερί τρίποντα από Κάνααν, Πίτερς και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-22 με επιμέρους 2-11 στο 8’20” και βρήκε για τα καλά ρυθμό κρατώντας παράλληλα Μπράουν (0/3 δίποντα) και Κόλσον (0/2 σουτ) άποντους στο δεκάλεπτο (19-27). Μάλιστα ο επιθετικός ρυθμός για την ομάδα του Μπαρτζώκα δεν έπεσε παρά τις αλλαγές αφού Ουίλιαμς-Γκος (τραυματίστηκε και αποχώρησε στη 2η περίοδο) αρχικά και ο επανακάμψας με εντυπωσιακό τρόπο Σίκμα ήταν μέσα στο πνεύμα του αγώνα.

Ο Σίκμα είναι εδώ!

Με τον Αμερικανό φόργουορντ μπροστάρη οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν 29-19 και 41-30 έχοντας απαντήσεις στα καλάθια του Μπλατ ενώ παράλληλα κρατούσαν ουσιαστικά εκτός αγώνα τον Λορένζο Μπράουν με τον Λούντζη να τον “κλειδώνει” στην άμυνα και να μένει δικαίως 10 λεπτά στο παρκέ βάζοντας και κάποιους πόντους. Έτσι η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει με τα… κέφια του Σίκμα (36-50 στο 18′) με το ημίχρονο να κλείνει στο +15 (36-51)!

Η Μακάμπι που δεν είχε διαθέσιμο λόγω ίωσης τον Μπάλντγουιν προσπάθησε στην αρχή της 3ης περιόδου αυξάνοντας την αμυντική της πίεση να μπει στο ματς αλλά ο Παπανικολάου φώναξε παρόν στέλνοντας τη διαφορά στους 14 (60-46) στα μισά του δεκάλεπτου. Η “ομαδα του λαού” πάντως έβγαλε εκτός ρυθμού επιθετικά τους υπόλοιπους παίκτες του Ολυμπιακού και κυρίως Γουόκαπ και Κάνααν και με 7-0 σερί από το ξύπνημα του Μπράουν και καλάθια του Σόρκιν μείωσε στους 7 (53-60) και χτύπησε… καμπανάκι για τον Μπαρτζώκια.

Η καμπάνα από τα επιθετικά ριμπάουντ

Το καμπανάκι έγινε… καμπάνα όταν με δύο καλάθια και φάουλ από Ριβέρο και Σόρκιν πάνω στον Φαλ η διαφορά έπεσε στους 6 (58-64) και μετά στους 5 (61-66) στο 31’44”. Οι βολές από Λαρεντζάκη και Φαλ έδωσαν στιγμιαίες ανάσες όμως τα συνεχόμενα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κρατούσαν τη Μακάμπι παρά την αστοχία της μέσα στο ματς δίνοντάς της διπλές ευκαιρίες (66-72 στο 36′).

Πάνω όμως που ο Ολυμπιακος ένιωθε την ανάσα της Μακάμπι ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ του πανταχού παρόντα Παπανικολάου που συμπλήρωσε 300 αγώνες στην Ευρωλίγκα με τα ερυθρόλευκα έδωσε έτοιμο καλάθι τον Γουόκαπ για το 66-74 με λιγότερο από τρία λεπτά για το φινάλε.

Φινάλε θρίλερ

Η Μακάμπι απάντησε με τον Μπλατ και βολές του Νίμπο για το 69-74 2’11” πριν το τέλος ενώ το καλάθι του Κάνααν ήταν εκπρόθεσμο στην επόμενη φάση και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Μπράουν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στο κέντρο του γηπέδου και ο Σόρκιν με τρίποντο 1’11” για το φινάλε μείωσε σε απόσταση βολής (72-74). Ο Γουόκαπ πήρε επιθετικό ριμπάουντ σε δικό του χαμένο σουτ και με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 72-76 στα 42” η Μακάμπι αστοχησε ξανά με τον Μπράουν αλλά ο Σόρκιν πήρε δύο βολές από φάουλ στη διεκδίκηση για το 74-76 και 26” για το τέλος.

Η Μακάμπι προσπάθησε να βγάλει την άμυνα σπαταλώντας 10 δευτερόλεπτα αλλά τελικά έγινε φάουλ στον Μπραζντέικις στα 13” με τον Λιθουανό να έχει 1/2 βολές για το 74-77 αλλά να παίρνει ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ στη χαμένη του βολή (!) και ουσιαστικά να καπαρώνει το ροζ φύλλο αγώνα αφού μετά το φάουλ που κέρδισε ο Κάνααν ο Αμερικανός με 2/2 βολές έκανε το 74-79 στα 7 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές, 2-1 ριμπάουντ), Γουέμπ 10 (2/4 τρίποντα, 2-1 ριμπάουντ), Μπράουν 5 (2/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν 16 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), ΝτιΜπαρτολομέο 2 (1/4 σουτ), Ριβέρο 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Κοέν 3 (1/2 τρίποντα), Νίμπο 5 (1/1 δίποντο, 3/6 βολές, 2-2 ριμπάουντ), Μπλατ 13 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόλσον 5 (2/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6-3 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ), Κάνααν 10 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Λούντζης 3 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 4 (0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Φαλ 10 (4/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2-4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/2 βολες, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6-2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σίκμα 8 (4/6 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ)