Λαύριο – Μαρούσι 88-93: Η… εκδίκηση του Λιμνιάτη σε μια ιστορική νίκη

Χρειάστηκε να περάσουν πάνω από 11 χρόνια μέχρι το Μαρούσι να πανηγυρίσει μια εκτός έδρας νίκη στην Α1 που έμελλε να είναι η πρώτη του φετινή μακριά από το κλειστό του Αγιου Θωμά. Μία νίκη ξεχωριστής σημασίας για τον προπονητή του Γιώργο Λιμνιάτη.

Βλέπετε ο νυν τεχνικός του Αμαρουσίου μέχρι το καλοκαίρι βρισκόταν στο τιμόνι της ομάδας της Λαυρεωτικής αλλά παραιτήθηκε μετά από διαφωνίες με τη διοίκηση για τον σχεδιασμό της ομάδας και η εκεί καριέρα του διακόπηκε κάπως άδοξα.

Το Λαύριο προσπάθησε να αιφνιδιάσει αφού με πιεστικές άμυνες και παιχνίδι στο τρανζίσιον πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (17-9) με πρωταγωνιστές τους Θόρτον και ΝτεΤζούλιους κρατώντας σταθερό προβάδισμα μέχρι λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου (27-19).

Το Μαρούσι άρχισε να ανεβάζει στροφές μέσα από την άμυνά του αλλά και όταν βγήκε μπροστά στην επίθεση πρώτα ο Μπρίσκοου και μετά ο Γιαννόπουλος. Με ένα αρχικό 9-0 προσπέρασε για πρώτη φορά 27-28 στην άρχη της 2ης περιόδου και συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του ανεβάζοντας τη διαφορά στους 4 (32-36 στο 15’23’’) ακόμη και στους 8 (37-45) στο 18’30’’ με τον Στασινό.

Οι γηπεδούχοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και με τους Χέλεμς και Θόρτον και επιμέρους σκορ 12-2 προσπέρασαν 49-47 στο 22ο λεπτό αλλά το Μαρούσι τους… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Νικολαϊδης, Στασινός με τρίποντα έτρεξαν σερί 9-0 για την ομάδα του Λιμνιάτη που ξέφυγε 49-56 και έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 10 πόντους (52-62) στο 26ο λεπτό.

Το Λαύριο και πάλι όμως βρήκε το σθένος και τον τρόπο να επιστρέψει. Εκμεταλλευόμενο τις βιαστικές επιλογές και τα λάθη (κυρίως των Τζούιστον και Μπρίσκοου) οι γηπεδούχοι με απανωτά τρίποντα (έργο Θόρτον) μείωσαν 66-69 στο 30λεπτο και έδωσαν τον χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς.

Και όντως έγινε μάχη με το Λαύριο να ισοφαρίζει 76-76 στο 34ο λεπτό με τον Μουρ αλλά το Μαρούσι να μην χάνει την συγκέντρωσή του αφού με Ραντούλιτσα, Τζούιστον και τρίποντη βόμβα του Γιαννόπουλου ξέφυγε 76-83 μέσα σε ενάμιση λεπτό (!) όμως και πάλι τίποτα δεν είχε τελειώσει!

Οι γηπεδούχοι με δύο απανωτά καλάθι και φάουλ από Ντε Τζούλιους και Θόρτον και στο καπάκι τρίποντο και φάουλ του τελευταίου προσπέρασαν 88-85 στο 37’43’’, δηλαδή επιμέρους 12-2 σε σχεδόν 2 λεπτά! Ο Γιαννόπουλος μείωσε 88-87 και μετά από επιθετικό φάουλ του Καββαδά ο έμπειρος Ραντούλιτσα με διπλή προσπάθεια 1’21’’ πριν το τέλος έδωσε ξανά προβάδισμα στο Μαρούσι 88-89 το οποίο διευρύνθηκε από τον Γιαννόπουλο στο τρανζίσιον μετά από λάθος του Χέλεμς.

Αμφότεροι αντίπαλοι έχασαν τις επόμενες επιθέσεις τους (αστοχία Χέλεμς, λάθος Μπρίσκοου) με 30’’ για το τέλος με το Λαύριο να χάνει δύο απανωτά τριών πόντων για την ισοφάριση με Θόρτον και Παπαδάκη και το Μαρούσι στον αιφνιδιασμό να σφραγίζει τη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 15 (6/9 σουτ, 8-3 ριμπάουντ, 5 λάθη), Χέλεμς 12 (3/8 σουτ, 6/6 βολές), Ντε Τζούλιους 17 (8/13 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ), Καββαδάς 1 (0/2 δίποντα), Θόρτον 29 (6/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Καστανέδα 8 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκρομόβς 2, Ζάρας 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 2 (0/1 τρίποντο, 2-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 5 (2/8 σουτ, 4-2 ριμπάουντ), Τζούιστον 12 (6/11 δίποντα, 5-5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μπρίσκοου 24 (11/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ραντούλιτσα 18 (8/9 δίποντα), Νικολαϊδης 6, Στασινός 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος 18 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούκοβιτς 5 (2/8 σουτ, 2-1 ριμπάουντ).