Μονακό – Βιλερμπάν 80-70: Πήραν δύσκολα τον «εμφύλιο» οι «Μονεγάσκοι» (video)

Η Μονακό τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Βιλερμπάν αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 80-70 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Euroleague.

Για τους νικητές που πήραν τη νίκη χάρη σε ένα επιμέρους 12-2 στο τελευταίο δίλεπτο ξεχώρισε ο Ντιαλό που πέτυχε 21 πόντους, τους 12 από τους οποίους στην τελευταία περίοδο, ενώ είχε και 9 ριμπάουντ.

Για τη Βιλερμπάν, που έδειξε σημάδια βελτίωσης με τον Ποτζέκο στον πάγκο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουβαβού – Καμπαρό που σημείωσε 18 πόντους.

Στα πρώτα περίπου 8 λεπτά στο παρκέ υπήρχε μόνο η ομάδα του Ποτζέκο αφού με πολύ ωραίο μπάσκετ έφτασε στο +10 (13-23).

Η Μονακό όμως ανέβασε κατακόρυφα την ταχύτητά της και με μπροστάρηδες τους Οκόμπο και Ντιαλό στα επόμενα 10 λεπτά είχε ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση (39-34 στο 18’) με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των Μονεγάσκων με 41-37.

Παρόλα αυτά η Βιλερμπάν δεν το έβαλε κάτω και έδειξε ότι θέλει πολύ τη νίκη στον γαλλικό εμφύλιο. Έτσι με σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση έκρυβε την έλλειψη ταλέντου που έχει από την αντίπαλό της κάνοντας το ματς θρίλερ αφού 3 λεπτά πριν τη λήξη αυτό βρισκόταν σε απόλυτη ισορροπία (68-68).

Εκεί όμως μίλησε η εκτελεστική δεινότητα της Μονακό αφού οι Τζέιμς και Ντιαλό πέτυχαν μεγάλα τρίποντα, τα οποία έκαναν ένα σερί 9-0 για την ομάδα τους (77-68) που ήταν αρκετό ώστε οι Μονεγάσκοι να πάρουν τη νίκη με 80-70 και να ανέβουν στο 6-1.

Αντίθετα η Βιλερμπάν μπορεί να κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά συνέχισε να βρίσκεται στην τελευταία θέση του πίνακα με ρεκόρ 1-6.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 41-37, 57-61, 80-70

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Λόιντ 12 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 2, Μπράουν, Ντιάλο 21 (6/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζαϊτέ 2, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 3 (1), Ουαταρά 4, Χολ 5 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 15 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λι 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 6 λάθη), Καχούντι 4 (1), Λοβέρν 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 18 (7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντε Κολό 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Εγκμπούνου, Φαλ 6 (12 ριμπάουντ), Λάιτι 9 (3/4 τρίποντα), Γιάκοβ