Άλμπα – Παναθηναϊκός 85-99: Έριξε το τείχος με επίθεση-φωτιά! (video)

Παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ επιθετικά και έχοντας πλουραλισμό (27 ασίστ, πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) ο Παναθηναϊκός πήρε μία νίκη που χρειαζόταν πολύ τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά αφού ήταν η πρώτη του εκτός Ελλάδας για τη σεζόν.

Οι συνεργασίες Σλούκα – Μήτογλου και η απόλυτη ευστοχία του δεύτερου ήταν το πρώτο καλό σημάδι για τον Παναθηναϊκό στο Βερολίνου με τους πράσινους να προηγούνται με νταμπλ-σκορ μετά από 4 λεπτά αγώνα (6-12) όμως το 2ο φάουλ του Λεσόρ και οι αργές επιστροφές στην άμυνα που έδιναν στους γηπεδούχους καλάθια στο τρανζίσιον ή ελεύθερα τρίποντα άλλαξαν τα δεδομένα.

Η Άλμπα μείωσε 11-12 και εκμεταλλεύτηκε την είσοδο του Κέντρικ Ναν χτυπώντας τον στην άμυνα και δίνοντάς του ελεύθερα μακρινά και άστοχα σουτ. Από δύο εξ αυτών ήρθαν ισάριθμα εύκολα καλάθια και η γερμανική ομάδα αφού ισοφάρισε 21-21 (7’46’’) και έκλεισε στον πόντο το δεκάλεπτο (26-27) προσπέρασε 28-27 και 31-29 έχοντας 5/7 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να “κρατιέται” από τις ενέργειες του Γκριγκόνις!

Από την Αργεντινή με αγάπη

Ο Αταμάν άφησε το… πείραμα Ναν στην άκρη αφού ο Αμερικανός έμοιαζε σαν ψάρι έξω από το νερό, λογικό με μόλις δύο προπονήσεις με την νέα του ομάδα, έριξε τότε στο παρκέ τον Βιλντόζα η παρουσία του οποίου έμελλε να αλλάξει ολοκληρωτικά την εικόνα του Παναθηναϊκού. Ο Αργεντίνος βρήκε τη χαμένη του αυτοπεποίθηση αρχικά “ταϊζοντας” μαζί με τον Γκραντ με pick ‘n’ roll τον Μπαλτσερόβσκι για απανωτά καρφώματα και στη συνέχεια πυροβόλησε κατά βούληση το καλάθι των Γερμανών.

Ένα, δύο, τρία, τέσσερα στα τέσσερα τρίποντα από τον διεθνή “γκαούτσο” και ο Παναθηναϊκός πάτησε (πολύ) γερά στα πόδια του. Η διαφορά έγινε διψήφια (40-50) και έφτασε και στους 14 με την 4η βόμβα του Βιλντόζα, ο Γκραντ μοίραζε παιχνίδι αριστοτεχνικά (5 ασίστ) και ο Παναθηναϊκός έμοιαζε με… φονική μηχανή.

Ρεκόρ σε ατμόσφαιρα… ΟΑΚΑ

Το υπέρ του 47-60 του ημιχρόνου με ρεκόρ πόντων για εκτός έδρας εικοσάλεπτο απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των πράσινων που είχαν πια φτερά στα πόδια υπό τους ξέφρενους πανηγυρισμούς των περίπου 2.000 φίλων του που είχαν μετατρέψει τη Mercedes Benz Arena σε ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός αν και μέχρι τα μισά της περιόδου είχε καθαρό μυαλό και επιλογές με Σλούκα και Λεσόρ, στη συνέχεια πελάγωσε και σε κάποιες φάσεις μπλόκαρε από τις σύνθετες άμυνες ζώνης των γηπεδούχων που άρπαξαν την ευκαιρία και “μπήκαν” στο ματς.

Η Άλμπα αναμενόμενα προσπάθησε να ανεβάσει την αμυντική της ένταση και έτσι από το -17 (55-72) που ήταν η μεγαλύτερη πράσινη διαφορά στο 25’30’’ με καλάθια του Σλούκα για τον Παναθηναϊκό, έφτασε στο -10 (64-74) με τον Ολίντε πρωταγωνιστή ενώ στο 28ο λεπτό έριξε τη διαφορά στους 9 (68-77) με επιμέρους σκορ 13-5!

Επιστροφή Άλμπα made in USA

Το δεκάλεπτο όμως έκλεισε με buzzer του Μήτογλου που ήταν μεγάλη ανάσα σε καίριο σημείο της αναμέτρησης για το 70-82 αλλά η Άλμπα είχε… ζεσταθεί για να διεκδικήσει το καλύτερο που μπορούσε. Με τον Ματ Τόμας να “μπαίνει” στην εξίσωση του σκοραρίσματος δίπλα στον Στέρλινγκ Μπράουν “απάντησε” στο 2ο καλάθι του ματς και μείωσε στους 6 (78-84) στο 32’41’’ βάζοντας και τον δικό της κόσμο στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν την προσωπικότητα των παικτών του και ένα μεγάλο σουτ για να κόψει τον… βήχα της Άλμπα σε εκείνο το σημείο και τα βρήκε και τα δύο! Το καλάθι και φάουλ του Λεσόρ για το 78-88 και κυρίως το 4ο τρίποντο του Γκριγκόνις για το 80-91 με πέντε λεπτά για το φινάλε έριξαν όλο το βάρος της πίεσης στους γηπεδούχους που επιδόθηκαν σε συνεχόμενα άστοχα σουτ τριών πόντων, λάθη (του Τόμας) και δεν μπόρεσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί αφού όταν η διαφορά ξανάπεσε σε μονοψήφιο νούμερο ήταν ήδη αργά…

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Μπράουν 17 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3-1 ριμπάουντ), Πρότσιντα 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουέτζελ 8 (2/8 δίποντα, 4/4 βολές), Ντέλοου 9 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ματίσεκ 3, Σνάιντερ 2 (4 ριμπάουντ), Σαμάρ (0/3 δίποντα, 4 ασίστ), Ολίντε 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κουμάντζε, Τίμαν 16 (7/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3-3 ριμπάουντ, 3 ασιστ), Μπιν 3

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 13 (4/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπαλτσερόβσκι 11 (4/5 δίποντα, 3/5 βολές, 3 ασίστ, 3 τάπες), Σλούκας 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3-1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκραν 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 6 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ, 1 λάθος), Λεσόρ 8 (3/5 δίποντα, 3-3 ριμπάουντ), Γκριγκόνιτς 16 (1/1 δίποντο, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 24 (9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9-1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας