Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπάγερν Μονάχου 93-90: Μπορεί και χωρίς το κοινό της (video)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπορεί να αγωνίζεται πλέον χωρίς φιλάθλους στο Βελιγράδι αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να νικήσει την Μπάγερν με 93-90 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Για τους νικητές σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε ο Μπόνζι Κόλσον που σημείωσε 17 πόντους ενώ για την Μπάγερν που έμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας ξεχώρισαν οι Έντουαρντς και Ιμπάκα που σημείωσαν από 17 και16 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι επιβεβαίωσε από το πρώτο λεπτό ότι θα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με το μέγιστο προβάδισμα που είχε υπάρξει στο πρώτο μέρος να είναι αυτό των τεσσάρων πόντων.

Ταυτόχρονα ρόλο σε αυτό έπαιζε και η κακή αμυντική λειτουργία και από τις δύο πλευρές με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα να ανεβάζουν κατά πολύ τον δείκτη του σκορ που έκλεισε στο ημίχρονο με 46-44 υπέρ της τυπικά γηπεδούχου Μακάμπι.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους οι Ισραηλινοί ανέβασαν κατακόρυφα τον ρυθμό τους αφού στο 28’ βρέθηκαν στο +11 (71-60). Η Μπάγερν όμως επέστρεψε για τα καλά και στο 37’ έφερε το ματς στον πόντο (85-84) αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή γιατί το σύνολο του Κάτας έτρεξε ένα σερί 6-0 και πήγε στο +7 (91-84) κλειδώνοντας τη νίκη με σκορ 93-90 ανεβαίνοντας έτσι στο 4-2.

Αντίθετα η Μπάγερν υπέστη την τέταρτη σερί ήττα της στην Ευρωλίγκα και υποχώρησε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-5.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 46-44, 71-62, 93-90

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 8 (2/5 τρίποντα), Μπράουν 13 (7 ασίστ), Μπάλντγουιν 12 (2 ριμπάουντ), Μένκο, Σόρκιν 2, Ντι Μπαρτολομέο, Ριβέρο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Κοέν 5, Νίμπο 7, Μπλατ 11, Κόλσον 19 (5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 5, Φρανσίσκο 7, Έντουαρντς 17 (3/8 τρίποντα), Γκίφαϊ, Μπόνγκα 8, Μπολμάρο 12 (5 ασίστ), Ομπστ 7, Ιμπάκα 16 (4 ριμπάουντ), Χάρις, Μπράνκοβιτς 3 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 11 (3 ριμπάουντ), Γκίλεσπι