Στέτσιν – ΑΕΚ 77-86: Αήττητη και αγκαλιά με τους “16”

Όπως στη Σαρδηνία έτσι και στη βόρεια Πολωνία η ΑΕΚ έδειξε την κλάση της και την προσωπικότητα των παικτών της, πήρε μία ακόμη εκτός έδρας νίκη και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την απευθείας πρόκριση στους “16” του BCL!

Η Ένωση έκανε το 3/3 και με δύο από τους τρεις επόμενους αγώνες στο σπίτι της στα Άνω Λιόσια χρειάζεται δύο ίσως και μία νίκη για να “καπαρώσει” την πρωτιά που σημαίνει απευθείας πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης δίχως να χρειαστεί η ψυχοφθόρα διαδικασία του play-in.

Η ομάδα του Πλάθα μπορεί να ξεκίνησε νωθρά επιθετικά την αναμέτρηση και από νωρίς να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-4 (3’) και 17-10 (5’42’’) απέναντι στους ενθουσιώδεις γηπεδούχους αλλά δεν άργησε να ξεδιπλώσει τις αρετές της. Η είσοδος του Κουζμίνσκας στον αγώνα έφερε τη σιγουριά του βετεράνου φόργουορντ και εύκολους πόντους, ο Χολ έβγαλε άμυνες όπως και ο Κουζέλογλου και η “βασίλισσα” άρχισε να ρολάρει.

Με επιμέρους 13-2 μεταξύ 1ης και 2ης περιόδου η ΑΕΚ προσπέρασε 23-19 και μπήκε στο ματς με τους γηπεδούχους πάντως, πεισματάρηδες όντας, να δίνουν μάχη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν επτά ισοπαλίες στο σκορ με την ΑΕΚ να κλείνει πάντως προηγούμενη 40-36 χάρη σε τρίποντο του Ραντλ, μόλις το 2ο εύστοχό της στο ματς σε 9 προσπάθειες.

Καθάρισαν” Ραντλ και Τίλμαν

Η Ένωση έκτοτε είχε για τα καλά το πάνω χέρι στο ματς. Παρότι η Στέτσιν δεν την άφηνε να ξεφύγει και μείωνε συνεχώς (51-47 στο 25’) με 8-0 σερί διά χειρός Ραντλ και ΜακΡέι η ελληνική ομάδα ξέφυγε 59-47 στο 28ο λεπτό. Οι Πολωνοί συνέχισαν να μαζεύουν τη διαφορά μέχρι τους 5-6 πόντους όμως η ΑΕΚ είχε πια αυτοπεποίθηση και με τον Τίλμαν να μπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος έκανε το 81-72 δύο λεπτά πριν το φινάλε σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86

ΣΤΕΤΣΙΝ (Μιλοσζέβσκι): Κάθμπερτσον 16 (9 ριμπάουντ), Μαζούρσζακ 11, Μέιερ 18, Νοβακόβσκι 5, Γούντσον 8, Μπορόβσκι 5, Νταν, Λαμπίνοβιτζ, Μάτζακ 5, Ουντέζε 7, Ζμούντζκι 2

ΑΕΚ (Πλάθα): Χατζηδάκης 4 (2/4 βολές), Χπλ 3 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καράμπελας 5 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΡέι 13 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές), Ραντλ 18 (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, Φλιώνης 2, Κουζέλογλου 4 (3 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 6 (2/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛέμορ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Τίλμαν 17 (6/8 δίποντα, 5/6 βολές, 4-4 ριμπάουντ)