Προμηθέας – Λαύριο 100-73: Έγιναν οι κατοστάρες συνήθεια (vids)

Την 3η κατοστάρα του στους 5 τελευταίους αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις κατέγραψε ο Προμηθέας που διέλυσε το Λαύριο.

Η ομάδα της Πάτρας όπως με την Όπαβα (115 στις 18 Οκτωβρίου) και με το Μαρούσι (111 στις 23 Οκτωβρίου) έτσι και την Κυριακή (5/11) διέλυσε το Λαύριο σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει της παραμικρής κριτικής αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν χαώδης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, δε, ο Χάντερ Χέιλ που έβαλε 21 από τους 24 πόντους του σε λιγότερο από 10 λεπτά συμμετοχής στο 1ο ημίχρονο ενώ ο Κάουαν τον ακολούθησε σε απόδοση και ευστοχία.

Μπαίνοντας στον αγώνα με απόλυτη συγκέντρωση αλλά κυρίως αποτελεσματικότητα από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους από το Λαύριο. Το αρχικό 17-9 έγινε 23-12 μέσα σε 5,5 λεπτά αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι έκτοτε η διαφορά ουδέποτε έπεσε κάτω από τους 10 πόντους!

Με τον Χέιλ να μην έχει αντίπαλο, τον Χρυσικόπουλο ως συνήθως αποτελεσματικό και το Λαύριο θεατή στην άμυνα ο Προμηθέας έκλεισε την 1η περίοδο στο 33-20 έχοντας 7/8 δίποντα και 4/6 τρίποντα και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στη 2η.

Ρεσιτάλ Χέιλ, τραυματισμός Χέλεμς

Με απανωτά τρίποντα του Χέιλ και τον Κάουαν σε ρόλο οργανωτή και εκτελεστή η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν σταμάτησε να αυξάνει τη διαφορά 949-31 στο 16, 54-33 στο 18’, 63-34 στο ημίχρον) με τον Χέιλ να κλείνει το πρώτο μέρος έχοντας σε λιγότερο από 10 λεπτά συμμετοχής: 21 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 5/5 βολές σε ένα μοναδικό ρεσιτάλ.

Όπως ήταν αναμενόμενο το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία αφού ο Προμηθέας δεν είχε λόγο να σπαταλήσει επιπλέον δυνάμεις ενώ το Λαύριο δεν είχε το κουράγιο και τον τρόπο να επιστρέψει. Τη σκυτάλη από τον Χέιλ για τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα πήρε ο Κάουαν με δικά του τρίποντα και κάπως έτσι ο Προμηθέας έφτασε στο ρελαντί σε μια ακόμη 100αρα.

Το δε Λαύριο εκτός από τον αγώνα έχασε με τραυματισμό (που δυστυχώς μοιάζει σοβαρός) τον Τζέρικοουλ Χέλεμς 6’45’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης όταν γλίστρησε σε αιφνιδιασμό και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 9 (3/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Κόνιαρης 3 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7 (2/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ετσενίκε 12 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 24 (2/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάουαν 22 (4/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 2, Κόφι 6 (3/5 δίποντα, 6-4 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κούρουκς 7 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Χέλεμς 11 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 10 (5/9 δίποντα, 1-3 ριμπάουντ), Θόρτον 2 (1/5 σουτ), Σπρίντζιος 2, Παπαδάκης (0/3 τρίποντα), Ζάρας (0/2 σουτ), Μουρ 12 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καστανέδα 15 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Ντε Τζούλιους 12 (4/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Δεϊμέζης 3, Οικονομόπουλος 4 (1/2 δίποντα, 2/2 βολές), Βαζούκης