Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 56-55: «Πράσινο» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν (vid)

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς θρίλερ επικράτησε του Ολυμπιακού με 56-55 συνεχίζοντας αήττητος την πορεία του στην Α1 Γυναικών.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ έχοντας μια διαφορά 6 πόντων (16-10) όμως ο Ολυμπιακός με μια πολύ καλή δεύτερη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 11-23 για τις ερυθρόλευκες, πήγε στην ανάπαυλα για το πρώτο ημίχρονο στο +6 (27-33).

Στο δεύτερο μέρος αν και τα κορίτσια του Νίκλα βρέθηκαν στο +7 (38-45) λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου είδαν τις πράσινες να προσπερνούν στο 36′ με 49-48.

Το ματς έγινε θρίλερ στο τέλος με την Σταμολάμπρου αρχικά να κάνει το 54-53 με τρίποντο στο 39′ αλλά τη Νικολοπούλου με πολύ δύσκολο καλάθι στα 40″ πριν τη λήξη να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Τελικά όμως οι γηπεδούχες πήραν το ντέρμπι χάρις μιας προσωπικής ενέργειας της Τζόουνς, που ήταν και κορυφαία του αγώνα αφού εκτός από το νικητήριο καλάθι πέτυχε 18 πόντους, στα 26″ πριν το τέλος.

Από πλευράς Ολυμπιακού ξεχώρισε η Νικολοπούλου που έκανε double double με 10 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 9 (2/6 τρίποντα), Κωτούλα, Παυλοπούλου (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τσβίτκοβιτς 10 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σωτηρίου 2 , Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 18 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Ρέιντζ 12 (11 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη 3 (1) , Χαιριστανίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Μόρισον 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γουίλιαμς 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) , Νικολοπούλου 10 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Καρλάφτη 1, Διέλα, Βίτολα 10 (2/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ) , Χριστινάκη 10 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Κολλάτου