ΑΕΚ – Καρδίτσα 103-88: Κατοστάρα με ρεσιτάλ ομαδικού μπάσκετ (vid)

Απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης με την Καρδίτσα ήταν η ΑΕΚ που έφτασε στο ρελαντί στους 100+ πόντους έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, 14/29 τρίποντα και 22 ασίστ!

Η ομάδα του Πλάθα ξεδίπλωσε και πάλι τις επιθετικές της αρετές κόντρα πάντως σε έναν ανύμπορο να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό αντίπαλο με την Ένωση να πετυχαίνει τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League σε μία συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα.

Χρειάστηκαν λιγότερα από πέντε λεπτά στην ΑΕΚ προκειμένου από το ξεκίνημα του αγώνα να δείξει στην Καρδίτσα ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Όπως και κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας η ομάδα του Πλάθα μπήκε στο ματς σοβαρή, συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση και επέβαλε τον νόμο της.

Το αρχικό 10-4 έγινε 21-11 και έφτασε στο νταμπλ-σκορ (24-12) στο πεντάλεπτο με τους Κουζμίνσκας και Ραντλ σκόρερ και τον Καράμπελα δημιουργό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς εκτός κλίματος αγώνα και μόνον ο Μπιουκάναν έβγαζε ενέργεια χάρη στην οποία μείωσαν έστω για λίγο στους 5 πόντους (38-33) στην αρχή της 2ης περιόδου. Όμως ένα επιμέρους 18-2 της “βασίλισσας” κυρίως με τρίποντα (7/10 έως εκείνο το σημείο) και τον Τίλμαν έκανε το σκορ 56-35 στο 18ο λεπτό.

Πάρτυ στα επιθετικά ριμπάουντ

Το πάρτυ της ΑΕΚ στις δύο ρακέτες παρά την απουσία του Καμπενγκέλε καλά κρατούσε με την Ένωση να έχει τόσα επιθετικά ριμπάουντ (7) όσα και τα αμυντικά της Καρδίτσα και να φτάνει πριν το ημίχρονο στο 59-38 πριν ο Σάιμπερτ μειώσει με buzzer τρίποντο.

Στην 3η περίοδο το αναμενόμενο χαλάρωμα της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά έδωσε την ευκαιρία στην Καρδίτσα με τον Γουάιτ να μειώσει τη διαφορά μέχρι τους 12 πόντους (65-53) στο 25ο λεπτό όμως το τάιμ-άουτ του Πλάθα επανέφερε τους παίκτες των γηπεδούχων στην… κανονικότητα. Επιμέρους σκορ 9-1, 74-54 σε λιγότερο από ενάμιση λεπτό και το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τον Ισπανό τεχνικό να φτάνει μέχρι την άκρη του πάγκο του.

Τα δεκάλεπτα: 34-26, 59-41, 86-61, 103-88

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 15 (5/11 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ραντλ 20 (6/8 τρίποντα), Καράμπελας 10 (4/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 17 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές), ΜακΛέμορ 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολ 2, Φλιώνης 1, Νετζήπογλου 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κουζέλογλου 7 (3/5 δίποντα, 6-3 ριμπάουντ), Ματαλιωτάκης 4, ΜακΡέι 6 (3/4 δίποντα)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 14 (6/9 δίποντα, 2/5 βολές), Κλάσεν 9 (2/6 σουτ, 9 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Σμιθ 12 (5/9 σουτ, 3 ριμπάουντ), Αβδάλας 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάιμπερτ 8 (2/4 τρίποντα, 2 κλεψίματα), ΜακΚάλουμ 6 (1/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 9 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαλέλης, Δίπλαρος (0/3 τρίποντα), Χρηστίδης 4 (3 ριμπάουντ), Τσούκας 3, Καμπερίδης 14 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 κλεψίματα)