Μπασκόνια – Παρτιζάν 84-83: Ο Ιβάνοβιτς νίκησε στο ντεμπούτο του τον Ομπράντοβιτς (vid)

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς η Μπασκόνια, στο ντεμπούτο του Ντόυσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο της, νίκησε την Παρτιζάν με 84-83.

Δύο βολές του Μονέκε, που ήταν ο κορυφαίος του ματς αφού σημείωσε 16 πόντους, στο τελευταίο δευτερόλεπτο έσπασαν το αρνητικό σερί της Μπασκόνια, που είχε να κερδίσει σε 3 διαδοχικά ματς στην Ευρωλίγκα. Έτσι οι Βάσκοι ανέβηκαν 2-4.

Στην αντίπερα όχθη, η Παρτιζάν άγγιξε το διπλό αλλά οι 16 πόντοι του Νάναλι, ο οποίος πήγε με γκολ φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να κρίνει τον αγώνα, δεν αρκούσαν και έτσι βρίσκεται επίσης με ρεκόρ 2-4.

H αναμέτρηση στα πρώτα της λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένη με την Μπασκόνια να εκμεταλλεύεται τις εμπνεύσεις του Σεντεκέρσκις για να ξεφύγει στους 5 πόντους (15-10 στο 5’). Παρόλα αυτά η Παρτιζάν επέστρεψε άμεσα στο ματς και με ένα κρεσέντο του Τρίσταν Βούκσεβιτς πήρε και διαφορά 6 πόντων (23-29 στο 11’).

Η απάντηση της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που απόψε έκανε ντεμπούτο για τέταρτη φορά στον πάγκο της Μπασκόνια, ήταν με σερί 15-0 που την έστειλε στο +9 (38-29 στο 15’) κάνοντάς την αφεντικό του αγώνα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 48-42.

Στο β’ μέρος η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο αφού πήρε και πάλι το πάνω χέρι στο σκορ με επιμέρους 19-7 (55-61). Το ματς όμως είχε πολλές συγκινήσεις ακόμα να μας δώσει αφού οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μια αντεπίθεση ώστε να ανατρέψουν το σκορ και τα κατάφεραν με σφιχτή άμυνα και καλές επιθετικές λύσεις αφού το σκορ έγινε 78-77 στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα.

Σε αυτά εξελίχθηκε ένα μεγάλο θρίλερ με τη Μπασκόνια στο τελευταίο λεπτό να είναι μπροστά με 82-80 όμως ο Νάναλι με φοβερή ενέργεια πήρε γκολ φάουλ και έγραψε το 82-83 με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Οι Βάσκοι είχαν το τελευταίο σουτ το οποίο πήρε ο Κόντι Μίλερ που αστόχησε αλλά ο Μονέκε με 1 δευτερόλεπτο να απομένει πήρε βολές αφού μετά το επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ από τον Νάναλι. Ο Νιγηριανός τις έβαλε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-42, 63-66, 84-83

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 14 (2/9 τρίποντα), Ραϊέστε 5, Κρις, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 14 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2 ριμπάουντ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 9 (8 ριμπάουντ), Ντίεθ, Κότσαρ 11 (4 ριμπάουντ), Κόστελο 3, Χράμπαρ, Μονέκε 16 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 13 (2/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 11 (4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 1, Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ 11, Νάναλι 16 (3/5 τρίποντα), Τριφούνοβιτς 7 (4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 9, Ντόζιερ, Καμίνσκι 8 (5 ασίστ)