Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 79-77: Με την υπογραφή Παπαγιάννη (vid)

Είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση αλλά η μπάλα από το σουτ του Ουίλιαμς-Γκος μπροστά στα απλωμένα χέρια του Παπαγιάννη βρήκε σίδερο και η Φενέρμπαχτσε κράτησε προβάδισμα και νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα στην Πόλη με mood… ήττας από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Μπλοκαρισμένος πνευματικά, δίχως καθαρό μυαλό και με τον Τόμας Γουόκαπ παρών-απών. Τόσο στην επίθεση, όσο (κυρίως) στην άμυνα τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά με τη Φενέρμπαχτσε να αρπάζει από τα μαλλιά την ευκαιρία. Τρία τρίποντα από τον Πιέρ σε ισάριθμες προσπάθειες και δίχως να ιδρώσει η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε στο +12 (13-1) και ο Ολυμπιακός στο κυνήγι μαγισσών.

Οι επιθέσεις των ερυθρόλευκων συναγωνίζονταν η μία την επόμενη στο ποια θα έχει την χειρότερη επιλογή, δεν υπήρχε flow, δεν υπήρχαν συνεργασίες σε αντίθεση με αυτές Καλάθη-Παπαγιάννη ή Γκούντουριτς-Χέις Ντέιβις στους αντιπάλους με αποτέλεσμα η διαφορά να αρχίσει να ξεφεύγει, 29-13 και πρώτη φορά στο +16 πριν το δεκάλεπτο, 36-20 στο 13ο λεπτό με τη Φενέρ να σουτάρει 12/13 δίποντα και τον Ολυμπιακό πελαγωμένο αφού τα ψηλά κορμιά της Φενέρ όπως και στους περσινούς αγώνες των πλέι-οφ αφενός είχαν βγάλει τον Γουόκαπ εκτός αγώνα και αφετέρου είχαν φέρει ξεκάθαρη υπεροχή στην τουρκική ομάδα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (46-33) λίγα άλλαξαν με τον Ολυμπιακό να παίρνει λίγα πράγματα από τον Μπραζντέικις και τις “μπούκες” του και κάποια ακόμη από τον Μιλουτίνοβ ο οποίος όμως αμυντικά λόγω της τενοντίτιδας (έπαιξε με ένεση) ήταν αδύνατο να σταματήσει τον Μότλεϊ που κρατούσε τη Φενέρ σταθερά μπροστά στο σκορ έχοντας 15/17 δίποντα παρά τις… τρέλες του Γουίλμπεκιν.

Κανονικός Ολυμπιακός στην 3η περίοδο

Ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια ανάκαμψης στην αρχή της 3ης περιόδου όταν άρχισε να έχει καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση, ενώ στην άμυνα απουσία του Πιέρ (αποχώρησε τραυματίας στη 2η περίοδο) είχε μετατρέψει τη Φενέρ του Ιτούδη από καλοκουρδισμένη μηχανή σε ομάδα που επιδίωκε σχεδόν σε κάθε φάση το ένας εναντίον ενός δίχως όμως πάντα αυτό να έχει αποτέλεσμα. Έτσι το ξύπνημα του Πίτερς μπροστά σε συνδυασμό με τη δημιουργία του Παπανικολάου (που πάντως έχασε δύο ελεύθερα τρίποντα για το προσπέρασμα) έβαλαν τους ερυθρόλευκους για τα καλά στο ματς από νωρίς (48-46 στο 24’30’’) ενώ πλησίασαν και στον πόντο (53-52) πριν οι διαιτητές δώσουν τρεις βολές δώρο από το πουθενά στον Ντόρσεϊ και μαζί ανάσα στη Φενέρ.

Όμως το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Ολυμπιακό που είχε βρει ρυθμό, είχε βρει αυτοπεποίθηση και σε συνδυασμό με το φόρτωμα του Μότλεϊ με φάουλ (αποχώρησε στο 35ο λεπτό) μετέτρεψαν τον αγώνα ουσιαστικά σε ντέρμπι της μιας κατοχής.

Όσο και αν η Φενέρ έπαιρνε διαφορές 4-5 πόντων, ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπο παρά την ουσιαστικά απουσία του ιθύνοντα νου (Γουόκαπ 0/5 σουτ, 3 λάθη) να επιστρέφει παραμένοντας σε απόσταση βολής (71-69) στο 36ο λεπτό.

Ο Μιλουτίνοβ έφερε το ματς στα ίσια (71-71) 3,5 λεπτά πριν το τέλος από την 5η ασίστ του Παπανικολάου αλλά το 2ο τρίποντο του Παπαγιάννη έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (74-71) με τον Πίτερς να αποτυγχάνει να απαντήσει. Ο Πίτερς σταμάτησε τον Χέις-Ντέιβις (ίσως με φάουλ) και ο Ουίλιαμς-Γκος με τρίποντο στο τρανζίσιον έδωσε άγρια ομορφιά στα τελευταία 2,5 λεπτά φέρνοντας ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (74-74).

Ο καθοριστικός Παπαγιάννης

Ο Παπαγιάννης από τη δημιουργία του Γκούντουριτς και πάρε-βάλε κάρφωμα έκανε το 76-74, ο Πίτερς έκανε επιθετικό αλλά το άστοχο του Μαντάρ κράτησε στο ματς τον Ολυμπιακό που όμως έχασε την επίθεση από (νέο) λάθος του Ουίλιαμς-Γκος με τον Παπαγιάννη να μπήγει ακόμη πιο βαθιά το μαχαίρι στην ανοιχτή πληγή των ερυθρόλευκων με το 3ο τρίποντό του! 8 σερί πόντοι για τον Κολοσσό από τα Μέγαρα, 79-74 στο σκορ με 71’’ για το φινάλε και η πλάστιγγα να γέρνει για τα καλά προς την πλευρά της τουρκικής ομάδας.

Ο Πίτερς με τρίποντο έδωσε φιλί ζωής (79-77) αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Χέις Ντέιβις μετά από δικό του άστοχο σουτ κράτησε την κατοχή στη Φενέρ που κέρδισε μια ακόμη κατοχή αλλά την έχασε δίνοντας ευκαιρία στον Ολυμπιακό για την τελευταία επίθεση. Όμως το “ράνερ” του Ουίλιαμς-Γκος αναπήδησε σαδιστικά στη στεφάνη και βγήκε εκτός καλαθιού κρατώντας στον αφρό τη Φενέρ.

Δείτε ΕΔΩ τα στιγμιότυπα του ματς

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 10 (5/6 δίποντα, 1-2 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (0/1 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Χέις-Ντέιβις 9 (4/6 δίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Γκούντουριτς 4 (2/5 δίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 2 ασίστ), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντάρ 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Σέστινα

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Ουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 λάθη), Κάνααν 15 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/2 σουτ), Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3-0 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5-1 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 2-3 ριμπάουντ)