Παναθηναϊκός – Μέχελεν 80-84: «Αυτοκτονία» στο φινάλε για τις «πράσινες» (vid)

Με μπλάκ άουτ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του κόντρα στη Μέχελεν, από την οποία τελικά ηττήθηκε με 80-84.

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα παρά τους 18 πόντους της Σταμολάμπρου, η οποία είχε συμπαραστάτριες την Τζόουνς (17 π.) και την Ρέιντζ (15 π.).

Η Μέχελεν είχε σε εξαιρετικό βράδυ την Ρις (21 π.) και την Μπιούρελ (20 π.), οι οποίες ήταν οι παίκτριες που ξεχώρισαν στον αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του EuroCup Γυναικών.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 2-2, ενώ η Μέχελεν ανέβηκε στο 3-1.

Οι παίκτριες της Καπογιάννη, μπήκαν στον αγώνα δυναμικά δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους, έτρεξαν ένα σερί 12-0 (19-9) και πήραν διαφορά στο σκορ, την οποία και διατήρησαν έως την λήξη του ημιχρόνου (50-41).

Οι πράσινες διατηρούσαν το προβάδισμα τους, το οποίο έφτανε πολλές φορές και σε διψήφια τιμή (60-49), όμως η Μέχελεν δεν παρατούσε τον αγώνα και έφτασε σε απόσταση αναπνοής (74-71).

Έκτοτε οι ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» στο σκορ, όμως με αφετηρία το 80-77, οι Βελγίδες έτρεξαν ένα σερί 7-0, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 29 -20, 50-41, 69-62, 80-84

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόουνς 17 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παυλοπούλου 9 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέιντζ 15 (7 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 18 (4/6 τρίποντα), Αλεξανδρή 3, Μπάτσιου, Μπουντούρη, Χαιριστανίδου 4, Κοτούλα, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκη 2