Ολυμπιακός – Καϊσερί 73-95: Βαριά ήττα για τις «ερυθρόλευκες» (vid)

Ο Ολυμπιακός στάθηκε κατώτερος των περιστάσεων κόντρα στην Καϊσερί και ηττήθηκε στο ΣΕΦ με 73-95 για την 4η αγωνιστική του EuroCup Γυναικών

Έτσι, η ομάδα του Πειραιά, είναι στο 2-2 στον 6ο όμιλο, με το επόμενο ματς να είναι κόντρα στην πρωτοπόρο ΤΤ Ρίγα στις 22/11.

Οι φιλοξενούμενες είχαν σε καλή μέρα την Γουίλεϊ, η οποία σκόραρε συνεχώς και τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους, ενώ ακολούθησε η Τσούις με 23.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Βίτολα, καθώς σημείωσε 22 πόντους και η Γουίλιαμς με 17, που όμως δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα.

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο σχετικά εύκολα με +9 (22-13), είδε την ομάδα από την Τουρκία να ανακάμπτει στο δεύτερο δεκάλεπτο και να σκοράρει 32 πόντους έναντι 16, με το ημίχρονο να τελειώνει με 38-45.

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε την Καϊσερί στον ίδιο ρυθμό, αλλά οι ερυθρόλευκες δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν, με αποτέλεσμα να χάσουν την επαφή τους με το σκορ στην τρίτη περίοδο (56-78).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που η Καϊσερί αποφάσισε να πατήσει και άλλο το γκάζι και να ξεφύγει κατά πολύ, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-95.

Τα δεκάλεπτα : 22-13, 38-45, 56-78, 73-95

Ολυμπιακός: Βίτολα 22, Γουίλιαμς 17, Χριστινάκη 14, Κάντζι 8, Νικολοπούλου 5, Κολλάτου 4, Καρλάφτη 2, Σπυριδοπούλου 1.

Καϊσερί: Γουίλεϊ 28, Τσούις 23, Γκιουνάι 13, Χολμς 13, Γκεζγκίν 9, Περτονίτε 3, Άρι 2 Γκόγντεμιρ 2.