Άρης – Κλουζ 59-61: Αυτοκτονία… κάτω από το καλάθι (vid)

Ο Άρης είχε τις ευκαιρίες του αλλά τις έχασε ειδικά στο φινάλε με δύο χαμένα λέι-απ με αποτέλεσμα να ηττηθεί εντός έδρας.

Όχι ένα αλλά δύο χαμένα λέι-απ 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος καταδίκασαν τον Άρη στη 2η (μετά από αυτή με τη Γκραν Κανάρια) εντός έδρας ήττα του στο EuroCup απέναντι στην Κλουζ μετά από ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Ο Άρης που παρατάχθηκε δίχως τους τραυματίες ψηλούς Σλαφτσάκη και Μπλούμπεργκς αλλά κυρίως τον πρώτο του σκόρερ φέτος Τολιόπουλο κατάφερε στην αρχή να αιφνιδιάσει την Κλουζ αφού με 3/3 τρίποντα, τα δύο από τον Γκάλινατ και συνεχόμενες καλές άμυνες προηγήθηκε 13-2 στο 4ο λεπτό με τους Ρουμάνους να έχουν 0/5 σουτ και 4 λάθη! Η διαφορά έφτασε και στους 12 πόντους (15-3) στο 4’12’’ αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Η Κλουζ άρχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ και με παιχνίδι στο τρανζίσιον εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές των κιτρινόμαυρων και αφού μείωσε 19-14, έφτασε σε απόσταση βολής (21-19) πριν το 10λεπτο.

Ρεσιτάλ αστοχίας

Η δεύτερη περίοδος είχε… άγρια ομορφιά και καθόλου καλό μπάσκετ ειδικά από τον Άρη αφού στα πρώτα 8 λεπτά της έβαλε μόλις 5 πόντους με αποτέλεσμα η Κλουζ να προηγηθεί για πρώτη φορά 27-29 με το 1ο καλάθι του αρχισκόρερ της Σίλι. Όμως ο Άρης κατάφερε με τον Μπάνκστον να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 33-32.

Η αστοχία συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τον Άρη μετά τα αρχικά 3/3 τρίποντα να έχει 10 σερί άστοχα, την Κλουζ να μετράει 2/15 έως το 27ο λεπτό αλλά παρόλα αυτά η ρουμανική ομάδα βρήκε στο πρόσωπο του Έντι τον σκόρερ που έψαχνε και με δύο καλάθια του Αμερικανού ξέφυγε 33-40 και έφτασε ακόμη και στο +8 (41-49) στο 29ο λεπτό! Εκεί όμως ένα τρίποντο του Χάρελ έβαλε ξανά την ομάδα του Καστρίτη στο ματς για το 46-49 με την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει 49-49 και να μένει μέσα στο ματς με τις προσωπικές ενέργειες του Κατσίβελη (52-53 στο 34’30’’).

Τα χαμένα λέι-απ

Το παιχνίδι πλέον κρεμόταν σε μια κλωστή με τον Άρη να ισοφαρίζει 55-55 με τρίποντο του Γκάλινατ και να προσπερνάει για πρώτη φορά μετά το ημίχρονο με βολές του Καρ (57-55) στο 36’18’’. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να τα… σπάνε (3/20 τρίποντα έως το 37’) με τον Άρη να παίρνει αέρα τριών πόντων 1’14’’ πριν το τέλος με βολές του Γκάλινατ (59-56). Ο Μέγερις με φόλοου μείωσε 59-58 στο 39’, ο Μποχωρίδης αστόχησε σε λέι-απ στα 38’’ και ο Γκούζμαν με 2/2 βολές στα 25’’ έδωσε προβάδισμα 58-59 στην Κλουζ.

Έτσι το ματς πήγε στην τελευταία φάση όπου ο Γκάλινατ αστόχησε τόσο στο εξ επαφής λει-απ όσο και στο “τιπ” από επιθετικό ριμπάουντ και έτσι χάθηκε η διπλή ευκαιρία για να “κλέψει” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 5 (2/6 σουτ), Καρ 6 (0/11 σουτ, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 11 (5/7 δίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 4 (2/7 σουτ), Περσίδης, Ντε Σόουζα 2 (5-4 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (7-1 ριμπάουντ), Μπάνκστον 6 (2/5 δίποντα, 2-2 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 λάθη)

ΚΛΟΥΖ (Σίλβασαν): Γκούζμαν 6 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέγερις 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3-2 ριμπάουντ), Σίλι 2 (1/5 σουτ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Στιπάνοβιτς 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 3-3 ριμπάουντ), Κάτε 7 (3/5 δίποντα), Έντι 8 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Ρίτσαρντ 10 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 3-1 ριμπάουντ, 4 ασιστ), Μοκόκα 1 (0/4 σουτ, 3-1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούκα