Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 90-98: Μεγάλο διπλό σε ματς «ροντέο» για τους Ισραηλινούς (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό στο Μιλάνο αφού επικράτησε σε ένα ματς ροντέο της Αρμάνι με 98-90.

Οι Ισραηλινοί πήραν τη νίκη, στο εξ αναβολής ματς για τη 2η αγωνιστική, έχοντας σε φοβερό βράδυ τους Ριβέρο, Κόλσον, Λορέντζο Μπράουν και Κλίβελαντ που πέτυχαν συνολικά 72 πόντους.

Από την πλευρά της Αρμάνι ασταμάτητοι ήταν οι Μίροτιτς και Σιλντς που πέτυχαν από 24 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Μακάμπι ανέβηκε στο 3-2 ενώ η Αρμάνι συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις της στην εφετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα αφού βρίσκεται πλέον με ρεκόρ 1-4.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια επιθετική παράσταση αφού ήδη στα πρώτα επτά λεπτά οι δύο ομάδες είχαν πετύχει πάνω από 20 πόντους (22-21). Αυτό το στυλ παιχνιδιού βοηθούσε την Αρμάνι που είχε τον Μίροτιτς καυτό με τη διαφορά στο 13΄ να είναι στους 10 πόντους υπέρ των Ιταλών (37-27).

Η Μακάμπι όμως πάτησε γκάζι και εκμεταλλευόμενη τις κακές επιστροφές στην άμυνα των γηπεδούχων πλησίασε πολύ γρήγορα στον πόντο (49-48 στο 19’) με το πρώτο μέρος να τελειώνει με 52-50.

Ο φρενήρης επιθετικός ρυθμός δεν κόπηκε ούτε στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα και τις δύο άμυνες απόντες από το παιχνίδι που πήγαινε πόντο – πόντο.

Αυτό θα κρινόταν από την ομάδα που θα έβγαζε πρώτη μερικές μεγάλες άμυνες κάτι που κατάφερε η ομάδα του Κάτας και με ένα μεγάλο σουτ του Λορέντζο Μπράουν κλείδωσε το ματς στο 38’ (84-93).

Αντίθετα οι Ιταλοί στην τελική ευθεία είδαν τον Μίροτιτς να κάνει πολύ κακό τελευταίο δίλεπτο κάτι που ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους ώστε να πάρουν ένα τεράστιας σημασίας διπλό με 98-90.

Τα δεκάλεπτα: 32-25, 52-50, 72-73, 90-98

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 6 (1), Πόιθρες 7, Πάνγκος 4 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Τονούτ 2, Μέλι 5 (1), Ρίτσι, Χολ, Σιλντς 22 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίροτιτς 24 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάινς 2, Φόγκτμαν 18 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές), Γουέμπ 6 (1), Μπράουν 20 (4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Ριβέρο 21 (8/9 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Κοέν 2, Νίμπο 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 4 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κόλσον 16 (7/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ)