Απόλλων-Κολοσσός 69-87: Διπλό στην Πάτρα

Απόλλων-Κολοσσός

Ο Κολοσσός επικράτησε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 87-69 για την 4η αγωνιστική της Basket league. Με αυτή τη νίκη οι Ροδίτες έφτασαν τις δύο στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι γηπεδούχοι πλέον έχουν ρεκόρ 1-3…

Το πρώτο δεκάλεπτο έθεσε τις βάσεις για το ωραίο παιχνίδι που παρακολούθησε ο κόσμος στην Πάτρα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν στήθος με στήθος στα πρώτα έξι λεπτά (13-14), αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός πήρε γρήγορα τον έλεγχο και με ηγέτη τον εντυπωσιακό Κολοβέρο έτρεξε επί μέρους 13-2 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (16-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας επέστρεψε δυναμικά, καθώς μπήκε φουριόζος και εξαπέλυσε ένα μπαράζ τριπόντων από τους Σαλούστρο, Σταρκς και Ουάσινγκτον. Αυτό το ξέσπασμα τους επέτρεψε να πάρουν το προβάδισμα στο 14′ (32-31). Το παιχνίδι στη συνέχεια εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο ρυθμό της άλλης. Ωστόσο, οι Πατρινοί ήταν αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια με ένα ισχνό προβάδισμα (42-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Πέτυχε ένα εντυπωσιακό 20-2 και ξέφυγε στο σκορ με 15 πόντους (44-59) στο 27′.  Το σύνολο του Νίκου Βετούλα έβγαλε αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας από νωρίς τη διαφορά στους 11 πόντους (59-70). Ωστόσο, ο Κολοσσός, με ηγέτη τον Γιόργκενσεν, αποκατέστησε γρήγορα το προβάδισμα των 15 πόντων (61-76) στο 35′ και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87

ΑΠΟΛΛΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γουάσινγκτον 10 (2), Σταρκς 13 (1), Γκιουζέλης 3 (1), Μπράουν 8, Μουράτος 10 (2), Μπλέιλοκ 6 (2), Βησσαρίου, Όσμπορν 3, Καφέζας, Φιλιππάκος 10, Σαλούστρος 6 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 16 (4), Ουτόμι 7, Μπραϊκοβιτς 17, Πόλεϊ 10, Περάντες 19 (1), Κολοβέρος 10 (2), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Μπιλλής, Γόντικας 3, Σίμονς 5 (1).