Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 95-81: Ο Ντίνος είναι εδώ! (vid)

Τα καλά νέα είναι ότι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες έστω κόντρα στην αποδεκατισμένη Μπασκόνια των 8 παικτών. Τα κακά νέα είναι ότι με τα λάθη τους, την αμυντική νοοτροπία και την έλλειψη σταθερότητας οι “πράσινοι” έβγαλαν τον Εργκίν Αταμάν (και όχι μόνο) αρκετές φορές έξω από τα ρούχα του.

Το ζητούμενο βέβαια ήταν η νίκη για τον Παναθηναϊκό και αυτή την πήρε για να πάει την άλλη εβδομάδα στη Βαρκελώνη και τη μεθεπόμενη στο Βερολίνο με καλύτερη ψυχολογία. Μία νίκη που την εξασφάλισε όμως όταν ο αποδεκατισμένος αντίπαλος των 8 παικτών κουράστηκε και άρχισε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, μετά το 29ο λεπτό αφού μέχρι τότε το σκορ ήταν ισόπαλο 63-63.

Με τον Αταμάν να χρησιμοποιεί μία 9η διαφορετική βασική πεντάδα στο 10ο επίσημο ματς της σεζόν ο Παναθηναϊκός φάνηκε από την αρχή ότι δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση κυρίως αμυντικά. Ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ, η περιφέρεια της Μπασκόνια “χτυπούσε” συνεχώς τον Σλούκα και μετά τον Βιλντόζα (τον οποίο ο Αταμάν “πάρκαρε” στον πάγκο μετά το 7ο λεπτό και τον ξανάβαλε για ένα τρίλεπτο στην 3η περίοδο) και οι Βάσκοι είχαν σταθερό προβάδισμα (15-13 στο 6’) παίρνοντας σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες. Η διαφορά έφτασε στους 5 (20-15) μετά από δύο φτηνά λάθη του Βιλντόζα στο 7’30’’ με τον Παναθηναϊκό να αφυπνίζεται από την είσοδο Γκραντ, Γκάι, Λεσόρ και Μήτογλου και να προσπερνά 24-22 λίγο πριν το δεκάλεπτο.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα ξεκίνησε το τρενάκι του λούνα-παρκ για τον Παναθηναϊκό. Που στις δύο επόμενες περιόδους όλο έπαιρνε διαφορές και όλο τις έχανε και μάλιστα με χαζά λάθη ή τραβηγμένες από τα μαλλιά επιθετικές επιλογές. Κόντρα σε μία Μπασκόνια που εκμεταλλεύτηκε όλα τα δώρα των γηπεδούχων κυρίως με τον Χάουαρντ. Κάπως έτσι το 30-25 και 37-30 έγινε 39-37 με συνεχόμενους πόντους του Μαρίνκοβιτς, το 48-43, 53-45 στο 22ο λεπτό από την κυριαρχία του Λεσόρ στη ρακέτα (σε μία φάση πήρε 3 σερί επιθετικά ριμπάουντ) έγινε 57-51 με τον Χάουαρντ, και το 59-51 έγινε 61-59 και 63-63 στο 29ο λεπτό με τον Αταμάν να εκρήγνυται ουκ ολίγες φορές κυρίως για την έως τότε ανύπαρκτη τρανζίσιον άμυνα της ομάδας του και τα παιδαριώδη λάθη.

Στο διάστημα αυτό οι πράσινοι είχαν 0/7 τρίποντα (τα περισσότερα ελεύθερα), έκαναν αβίαστα λάθη και δεν έπαιζαν ομαδικά (8 ασίστ για 8 λάθη μέχρι εκείνο το σημείο) και χρειάστηκε να εξουθενωθούν οι βασικοί της Μπασκόνια για να αλλάξουν όλα στο ματς.

Τα δύο λάθη κούρασης σε ένα λεπτό έδωσαν την ευκαιρία στον Λεσόρ και τον Γκραντ να τρέξουν ένα γρήγορο 7-0 για το 70-63 ενώ στην 4η περίοδο με γρήγορο επιμέρους 12-2 η διαφορά έφτασε στους 9 (75-66) και στη συνέχεια ξεπέρασε τους 10 μένοντας σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε με τον Μήτογλου να κυριαρχεί και τον Σλούκα να μοιράζει παιχνίδι. Ήταν το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός έβγαλε απανωτές άμυνες, βρήκε αυτοπεποίθηση και ηρεμία στο παιχνίδι του και “καθάρισε” το ματς.

Δείτε εδώ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-43, 70-63, 95-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 3, Γκάι 13 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μπαλτσερόβσκι 2, Σλούκας 12 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 9 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεσόρ 23 (8/16 δίποντα, 7/8 βολές, 7-7 ριμπάουντ), Ανετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 3 (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μήτογλου 23 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 22 (6/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μάνιον 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ραιέστε 2, Σεντεκέρσκις 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 17 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (1/8 σουτ), Κότσαρ 8 (4/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοστέλο 4 (9 ριμπάουντ)