Ρουζομπερόκ – Ολυμπιακός 46-59: Νίκη για τις «ερυθρόλευκες» – Ατυχία για Ουίλιαμς (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Ρουζομπερόκ με 59-46, όμως δεν «χάρηκε» τη νίκη του όσο ήθελε, αφού στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα έχασε με σοβαρό τραυματισμό την Ουίλιαμς.

Η Αμερικανίδα γύρισε το πόδι της στην τελευταία φάση και αποχώρησε υποβασταζόμενη.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-1 στη φάση των ομίλων του Eurocup και την επόμενη αγωνιστική (1/11) φιλοξενεί την Καϊσέρι.

Τρεις ήταν οι παίκτριες που ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό. Η Κριστίν Βίτολα, που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, η Ελεάννα Χριστινάκη με 14 πόντους και η άτυχη Μπρουκ Ουίλιαμς με 16 πόντους.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα (13-12), ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις από την Ουίλιαμς.

Με δύο τρίποντά της και ένα καλάθι της Βίτολα οι «ερυθρόλευκες» πήραν τα ηνία με 25-18, πραγματοποιώντας σερί 8-0. Ωστόσο οι γηπεδούχες απάντησαν (25-25), αλλά ο Ολυμπιακός με τη Χριστινάκη έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ του 28-27.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου χρειάστηκαν να περάσουν 4 λεπτά για να σημειωθεί καλάθι. Αυτό το πέτυχε η Σπυριδοπούλου, χωρίς όμως να μπορεί ο Ολυμπιακός να δημιουργήσει μια καλή διαφορά. Το προβάδισμα, ωστόσο, έμενε σε ελληνικά χέρια (32-37), με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 36-40 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η Βίτολα έκανε το +8 (38-46), αφού έβαλε τις βολές για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (51-40 στο 36′).

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν αποφασισμένες να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να επιστρέψει, με τις Ουίλιαμς και Χριστινάκη να καθαρίζουν το παιχνίδι διαμορφώνοντας το 42-55 στο 37′. Στο φινάλε ο τραυματισμός της Ουίλιαμς επισκίασε τη χαρά της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 27-28, 36-40, 46-59