Παναθηναϊκός – Μπεσικτάς 62-71: Πρώτη ήττα για τις «πράσινες» (vid)

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού υπέστησαν την πρώτη ήττα στο φετινό Eurocup Γυναικών με 62-71 από την Μπεσικτάς.

Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ισορροπημένο με τον ρυθμό να είναι στα μέτρα του Παναθηναϊκού αλλά η Μπεσικτάς πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +4 (34-38).

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες για 15 λεπτά αφού ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-56) με το τριφύλλι να το παλεύει και να φτάνει στο -4 (59-63) αλλά να μην ολοκληρώνει την ανατροπή που θα του έδινε τη νίκη.

Από πλευράς τριφυλλιού ξεχώρισε η Τζασμίν Τζόουνς, που πέτυχε double-double με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ για την Μπεσικτάς πρώτη σκόρερ ήταν η Έβανς που σημείωσε 30 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 2-1 ενώ η Μπεσικτάς πέτυχε την πρώτη της νίκη καθώς στα πρώτα δύο ματς μετρούσε ισάριθμες ήττες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 34-38, 44-56, 62-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 9 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Τζόουνς 22 (6/14 δίποντα, 10/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Παυλοπούλου 12 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Σωτηρίου 4 (4 ριμπάουντ) , Σταμολάμπρου 13 (1/6 τρίποντα) , Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα, Ρέιντζ , Θεοδωρομανωλάκη