Ολυμπιακός – Εφές 75-57: Και κόκαλα τσακίζει! (vid)

Δεν ξέρουμε αν η κακή (έως άθλια) εικόνα που παρουσίασε η Εφές στο παρκέ του ΣΕΦ είναι η πραγματική της ή αν και ο Ολυμπιακός την έκανε να δείχνει τόσο “δεύτερη”, η ουσία όμως είναι ότι οι ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους και πήραν μία (ακόμα) επαγγελματική νίκη με όπλο τους την απροσπέλαστη άμυνα.

Για τη φρέσκια μετά από ξεκούραση λίγων ημερών ομάδα του Μπαρτζώκα όλα ξεκίνησαν από την άμυνα και κατέληξαν στο σύνηθες ρολάρισμα στην επίθεση με άξονες τα δύο “δυναμό” του. Τον Τόμας Γουόκαπ των 6 ασίστ και μηδέν λαθών και τον Κώστα Παπανικολάου των 14 πόντων, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και της γνωστής αθόρυβης δουλειάς στην άμυνα.

Όσο για την τουρκική ομάδα; Αυτό που παρουσίασε ο Τσαν δεν είχε καμία σχέση με την Εφές που είχαμε συνηθίσει. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Τούρκος τεχνικός είχε δώσει το… απεριόριστο και ακαταλόγιστο στις λάθος επιλογές στον Τόμπσον, η Εφές ήταν με διαφορά η χειρότερη ομάδα που έχουμε δει έως τώρα στη διοργάνωση. Και δεν ήταν τα 2/15 τρίποντα του πρώτου 15λέπτου, ούτε τα αβίαστα λάθη και η αφλογιστία Κλάιμπερν και Λάρκιν με τον πρώτο να σκοράρει πρώτη φορά στο 17ο και τον 2ο στο 23ο λεπτό. Ήταν η συνολική της εικόνα ένα σκορποχώρι που βασιζόταν αποκλειστικά στο ατομικό ταλέντο κάποιων παικτών.

Ο αγώνας ήταν ένας διαρκής μονόλογος για τον Ολυμπιακό και από τα πρώτα λεπτά με βάση την εικόνα των δύο ομάδων ήταν θέμα ενός επιθετικού ξεσπάσματος για τους γηπεδούχους για να το “καθαρίσουν”. Όπως και έγινε στην 3η περίοδο.

Οι ερυθρόλευκοι με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα κράτησαν την Εφές στους 5 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά με τους 3 εξ αυτών από ένα… ορειβατικό σκοτωμένο τρίποντο του Τόμπσον. Κράτησαν ένα σταθερό προβάδισμα (26-16, 30-18) με Γκος και Λαρεντζάκη να δίνουν λύσεις από τον πάγκο αλλά παρασύρονταν εύκολα σε τραβηγμένες επιθέσεις δίνοντας την ευκαιρία με τα… ψέμματα στην Εφές να μένει μέσα στο ματς (33-25 στο ημίχρονο) με τους Πλάις και Μπράιαντ.

Όλα όμως “ξεκαθάρισαν” μια και καλή στην 3η περίοδο όταν ο Ολυμπιακός σταμάτησε τις όποιες επιπολαιότητες, οι συνεργασίες Γουόκαπ – Παπανικολάου προσέφεραν ουσία και θέαμα, ο Κάνααν βρήκε ρυθμό και το +8 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες +14 (46-32) στο 24ο, +17 (55-38) στο 27ο και στην 4η περίοδο ξεπέρασε τους 20 πόντους (67-46) στο 34ο λεπτό με την Εφές να αποδέχεται τη μοίρα της και τον κόσμο του Ολυμπιακού να πανηγυρίζει το… 2/2 σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ μετά και τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ για το Europa League.

Δείτε ΕΔΩ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουίλιαμς-Γκος 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάνααν 10 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 7 (2/3 δίποντα), Παπανικολάου 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5-2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάπας, Τανούλης

ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 8 (3/8 σουτ, 5 ασίστ), Μπομπουά (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 10 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κλάιμπερν 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πλάις 7 (4 ριμπάουντ), Χόλατς, Γιλμάζ 2, Γουίλις 5, Ζίζιτς 6 (3/3 δίποντα), Τζόουνς 2