Σάσαρι – ΑΕΚ 79-83: Τρομερός δικέφαλος άλωσε τη Σαρδηνία από το -19 (vid)

Η ΑΕΚ πέτυχε μια τεράστια νίκη στη Σαρδηνία αφού επικράτησε με ανατροπή της Σάσαρι με 83-79 για τη 2η αγωνιστική του BCL.

Τι και αν βρέθηκε στο -19 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου; Η ΑΕΚ έχοντας σε μεγάλη βραδιά την τριάδα Τίλμαν, ΜακΡέι και Ραντλ που σημείωσαν συνολικά τους 60 από τους 83 πόντους νίκησε τη Σάσαρι και έβαλε τις βάσεις για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Για την ιταλική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντιόπ που πέτυχε 19 πόντους ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο δικός μας Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Η Σάσαρι μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με σύμμαχο την εξαιρετική της επιθετική λειτουργία πήρε από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου διψήφια διαφορά (22-11) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-20.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έδειξε διάθεση ώστε να επιστρέψει στο ματς και το κατάφερε μέχρι ενός σημείου αφού στο 13’ βρέθηκε στο -5 (35-30). Εκεί όμως προδόθηκε από την επιθετική της δυστοκία αφού στα υπόλοιπα 7 λεπτά του ημιχρόνου σκόραρε μόλις 2 πόντους κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ιταλοί πηγαίνοντας στο +14 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το β΄ μέρος άρχισε με τον ρυθμό να είναι χαμηλός κάτι που βόλευε τους γηπεδούχους οι οποίοι κρατούσαν τη διψήφια διαφορά που είχαν χτίσει (59-47). Μια κακή είδηση όμως ήταν αρκετή για να γυρίσει το μομέντουμ του αγώνα αφού η Ένωση είδε τον Κουζμίνσκας να αποχωρεί με πόνους στη μέση, κάτι που πείσμωσε το υπόλοιπο γκρουπ και με επιμέρους 11-2 έφερε το ματς στο 30’ σε απόσταση τριπόντου (61-58).

Η νίκη μπορεί να απομακρυνόταν για τους φιλοξενούμενους αφού η Σάσαρι στο 33’ βρισκόταν στο +8 (71-63) αλλά το σύνολο του Πλάθα όχι μόνο αντέδρασε αλλά με δύο τεράστια τρίποντα των Ραντλ και ΜάκΛεμορ πήρε το πάνω χέρι στο σκορ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (79-82).

Η Σάσαρι έχασε την κρίσιμη επίθεσή της αφού τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν οι παίκτες της δεν βρήκαν στόχο και έτσι οι κιτρινόμαυροι πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμα παιχνίδι με 83-79 βάζοντας από πολύ νωρίς βάσεις πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83

ΣΑΣΑΡΙ (Μπούκι): Χαραλαμπόπουλος 11 (3 ριμπάουντ), Ντιόπ 19, Τρέιερ 2, Ταϊρί 14 (7 ασίστ), Γουίτεϊκερ 8 (4 ασίστ), Καπαλέτι 4, Τζεντίλε 2, Γκομπόλντ 10, Κρούσλιν 3, ΜακΚίνι 6, Πισάνο, Ρασπίνο

ΑΕΚ (Πλάθα): ΜάκΛεμορ 5 (5 ριμπάουντ), 2 ασίστ, ΜακΡέι 22 (8/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Ραντλ 18 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τίλμαν 20 (10/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 1, Φλιώνης 6 (5 ασίστ), Χολ, Καράμπελας, Κώττας, Κουζέλογλου, Κουζμίνσκας 10 (5 ριμπάουντ)