Περιστέρι – Φάλκο 87-70: Αμερικανική υπόθεση η πρώτη νίκη

Με τον Τζο Ράγκλαντ να οργανώνει και τον Τζέιλεν Χαντς να εκτελεί το Περιστέρι άνοιξε λογαριασμό στο BCL πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη επί της Φάλκο Σζομπατέλι από την Ουγγαρία παίρνοντας μάλιστα και διαφορά που ίσως χρειαστεί στο φινάλε της πρώτης φάσης.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που προερχόταν από τέσσερις σερί ήττες σε Basket League και BCL και με κακή ψυχολογία μετά το αρχικό 0-5 των Μαγυάρων επέβαλε τον δικό της νόμο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ.

Με τον Ράγκλαντ να ξεκινάει το ματς ορεξάτος απάντησε με 9-0 σερί (9-5 στο 4’30’’) και ξέφυγε 20-14 και 23-16 στο 10λεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 (28-16) και 13 (34-21 στο 15’) με τις συνεργασίες Χαντς και Ρένφρο. Με τους Χουγκάζ και Κασελάκη να μπαίνουν στην εξίσωση του σκοραρίσματος οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-34 και έδειξαν ότι είχαν υπό τον έλεγχό τους το ματς.

Η Φάλκο προσπάθησε στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ευστοχώντας σε τέσσερα σερί τρίποντα (τα δύο από τον Τζορντάνο) να γίνει απειλητική μειώνντας 45-40 και 47-43 αλλά οι φωνές του Σπανούλη στο τάιμ-άουτ έφεραν αποτέλεσμα. Η άμυνα του Περιστερίου επανήλθε στα… κανονικά επίπεδα, το σκορ έγινε 55-46 (27’30’’) και 62-49 στο τέλος της περιόδου παραμένοντας σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-34, 62-49, 87-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Χουγκάζ 10 (2/4 τρίποντα), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/3 τρίποντα), Ράγκλαντ 18 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρένφρο 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 4 (4 ασίστ), Χαντς 20 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Κασελάκης 9, Μήτρου-Λονγκ 6 (4 ασίστ), Πουλιανίτης, Τομπσον 6, Ζούγρης

ΦΑΛΚΟ ΣΖΟΜΠΑΤΕΛΙ (Κονάκοβ): Τζορντάνο 11 (3/6 τρίποντα), Κέλερ 13, Περλ 14 (4/12 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ποτ 5 (6 ασίστ), Τιμπάι 16 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρατς 5, Μπένκε 2, Κόβακς, Κριβάτσεβιτς 2, Πόνγκο, Τάνοχ Ντεζ 2