Άρης – Καρδίτσα 69-61: Πήραν το «θρίλερ» οι Κίτρινοι (vid)

Ο Άρης επικράτησε με 69-61 της Καρδίτσας σε ένα ματς που ο νικητής της αναμέτρησης ορίστηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος που εκτός των 22 πόντων που σημείωσε, έβαλε όλα τα σουτ που χρειάστηκε η ομάδα του στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την Καρδίτσα να έχει τα ηνία αλλά να μην εκμεταλλεύεται την επιθετική δυστοκία του Άρη. Μετά το 15-15 του 10′ οι Θεσσαλοί κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ παίρνοντας στο 17’ διψήφια διαφορά (27-37) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-39).

Στο β’ μέρος το μομέντουμ όμως άλλαξε άμεσα χέρια με τον Άρη να σφίγγει την άμυνά του και με τον Τολιόπουλο να δίνει παράσταση έξω από την γραμμή του τριπόντου πέρασε μπροστά (47-46) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (50-50).

Η τελευταία περίοδος ήταν το απόλυτο θρίλερ με τους γηπεδούχους στα τελευταία 2 λεπτά με το σκορ στο 56-56 να ανεβάζουν ταχύτητα και με ένα επιμέρους σκορ 13-5 να παίρνουν τη νίκη με 69-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρ 5, Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 22 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 5 (3 ριμπάουντ), Περσίδης, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπάνκστον

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 8 (2 ριμπάουντ), Κλάσεν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚόλουμ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης, Καπετάκης, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10.