ΠΑΟΚ – Περιστέρι 69-64: Τα… έσπασε αλλά πέταξε πιο ψηλά ο “δικέφαλος” (vid)

Γίνεται να έχεις 2/26 τρίποντα εντός έδρας και να κερδίζεις ένα ντέρμπι με την 3η ομάδα της περσινής σεζόν; Αν είσαι ΠΑΟΚ γίνεται με την ομάδα του Τακιανού να παίρνει τη σπουδαία νίκη επί του Περιστερίου.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη του στη Basket League ξεπερνώντας τόσο τον τραυματισμό του κουμανταδόρου του Φρίντρικσον στην 1η περίοδο (επέστρεψε στο 2ο ημίχρονο) όσο, κυρίως, την εκνευριστική αστοχία του στα τρίποντα αφού ξεκίνησε με 0/17 και έβαλε ο πρώτο του με τον Ισλανδό πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Πήρε, δε, τη νίκη επειδή έπαιξε φοβερή άμυνα ιδιαίτερα στα ατού του Περιστερίου που δεν τα πήγε πίσω στην… αστοχία.

Βλέπετε η ομάδα του Σπανούλη τελείωσε το ματς με 4/22 τρίποντα αλλά και 18 λάθη που ειδικά στην τελευταία περίοδο τα πλήρωσε πολύ ακριβά.

Η σκυλίσια άμυνα των παικτών του ΠΑΟΚ ειδικά στην τελευταία περίοδο όταν και υποχρέωσαν το Περιστέρι να σκοράρει μόλις 11 πόντους, οι 4 εκ των οποίων στο τελευταίο δίλεπτο, ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά σε ένα ματς πολύ κλειστό, σκληρό με τις δύο ομάδες να προσπαθεί η μία να καταστρέψει το παιχνίδι της άλλης.

Το Περιστέρι προηγήθηκε 9-6 στο ξεκίνημα με τον Κασελάκη και αντέδρασε στο πρώτο προσπέρασμα του ΠΑΟΚ (18-13 διά χειρός Χάρισον) με τον πρώην παίκτη του “δικέφαλου” Τζέιλεν Χαντς να δίνει αέρα 4 (22-18), ακολούθως 6 (25-19 με επιμέρους σκορ 12-1) και 7 πόντων (30-23 στο 14ο λεπτό). Όμως οι γηπεδούχοι μεταφέροντας το παιχνίδι στη ρακέτα όπου υπερείχε ο ΜακΝις μείωσαν 32-30 και 36-34 στο ημίχρονο παρά την απουσία του Φρίντρικσον σε όλο το 2ο δεκάλεπτο.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με το Περιστέρι να προηγείται 49-46 με τον Ουίλιαμς και να κρατάει το προβάδισμα μέχρι την αρχή της 4ης περιόδου όταν με τον Τόμπσον έκανε το 54-53. Όμως η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ που με 5-0 σερί έκανε το 58-54 και με το 2ο εύστοχο του τρίποντο με τον Γκίλμορ ξέφυγε 64-59 στο 36ο λεπτό και 67-61 λίγο αργότερα.

Το καλάθι του Μήτρου-Λονγκ έδωσε ελπίδα στο Περιστέρι (67-64) αλλά ο ΜακΝις με 1/2 βολές ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ με τον Χαντς να αστοχεί για το Περιστέρι αμέσως μετά.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝις 19 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάρισον 18, Φρίντρικσον 8 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαργαρίτης, Μπελιάουσκας 6, Φλάτεν, Γκίλμορ 10 (5 ριμπάουντ), Τσιακμάς 1, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5, Αρσενόπουλος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (5 ασίστ), Χαντς 13 (8 ριμπάουντ), Κασελάκης 8, Ουίλιαμς 13, Τόμπσον 4, Μήτρου-Λονγκ 9, Ντάνγκουμπιτς 4, Ξανθόποθλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 4, Χουγκάζ, Ζούγρης