ΑΕΚ – Απόλλων Πατρών 100-70: Σεφτέ με 100άρα και σούπερ ΜακΛεμόρ η Ένωση (vid)

Μια άνετη νίκη πήρε η ΑΕΚ κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας (100-70) για την 3η αγωνιστική της Basketball League και έκανε σεφτέ στις νίκες στην διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο.

Ο ΜακΛεμόρ, ήταν ο παίκτης – κλειδί για την ΑΕΚ αφού πέτυχε 16 πόντους σε 8:10 στην πρώτη περίοδο, είχε 3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 1/2 βολές, μάζεψε δύο ριμπάουντ και διέλυσε την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +15 (31-16), καθώς είχε 8/13 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές και επτά ασίστ χωρίς λάθος, με τον ΜακΛεμόρ να κάνει πράγματα και θαύματα, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απαντήσεις.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τον Απόλλωνα να μαζεύει τα «κομμάτια» του και περιόρισε την ΑΕΚ στην επίθεση, ανεβάζοντας παράλληλα την δική του. Η ΑΕΚ ωστόσο, διατηρούσε το προβάδισμα της σε επίπεδα ασφαλείας (35-24 στο 14’).

Το σύνολο του Βετούλα με επιμέρους σκορ 6-15 σε 5’ έριξε την διαφορά ύστερα από αρκετή ώρα στους 7 (38-31 στο 16’) με την «ένωση» να απαντά με μικρό σερί 5-0 για το 43-31 στο 17’. Η ομάδα της Πάτρας ήταν ιδιαίτερα μαχητική παρέμενε σε απόσταση αναπνοής (46-41 στο 18’). Ο Σταρκς ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του μετρώντας ως εκείνο το σημείο 15π.

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με την ΑΕΚ Betsson να έχει ένα μικρό προβάδισμα 7 πόντων (48-41).

Με δυο τρίποντα μπήκαν οι δυο ομάδες στην τρίτη περίοδο, ένα του Σταρκς και ένα του Κουζμίνσκας. Ο ΜακΛεμορ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την «ένωση» αφού έφτασε στους 23π. με 4/4 τρ. οδηγώντας με αυτό τον τρόπο την ομάδα του στην πρώτη της νίκη.

Η ΑΕΚ είχε επιβάλει τον ρυθμό της και με επιμέρους σκορ 12-3 σε 4’ ανέβασε την διαφορά στο +18 (63-45 στο 25’) με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να ακολουθήσει.

Οι παίκτες του Πλάθα κυριαρχούσαν σε όλους τους τομείς στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Απόλλωνας είχε παρατήσει το παιχνίδι με την διαφορά να φτάνει στους 24 (85-61 στο 35′) γεγονός που έδωσε ατον Ζοάν Πλάθα την επιλογή να ανοίξει το rotation. O Tίλμαν είχε βρει ρυθμό με τις άμυνες των δυο ομάδων να έχουν χαλαρώσει περιμένοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 48-41, 74-59, 100-70.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 18 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραντλ 4 (5 ασίστ), Φλιώνης 5 (4 ασίστ), ΜάκΛεμορ 26 (4/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (8 ριμπάουντ), Χολ, Καράμπελας, Νετζήπογλου 11 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 8 (3 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κώττας, ΜακΡέι 9 (8 ριμπάουντ).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Σταρκς 22 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιουζέλης 2, Σαλούστρος, Μπράουν 14 (4 ριμπάουντ), Μουράτος 2, Γουάσινγκτον 5 (4 ασίστ), Μπλέιλοκ 7 (2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Όσμπορν 2, Καφέζας, Φιλιππάκος 16 (3 ριμπάουντ).