Ολυμπιακός – Παρτιζάν 98-94: Την… Λαρεντζάκησε (vid)

Σε ένα ματς που μέχρι το 28ο λεπτό έμοιαζε σχεδόν χαμένο με τον Ολυμπιακό στο -14 οι ερυθρόλευκοι δικαίωσαν τον χαρακτήρα της refuse to lose ομάδας, επέστρεψαν από την κόλαση και διά χειρός Λαρεντζάκη πήραν μια υπερπολύτιμη βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη.

Αν το τρενάκι του λούνα-παρκ ήταν αγώνας μπάσκετ θα ήταν το Ολυμπιακός – Παρτιζάν στο σχεδόν κατάμεστο ΣΕΦ όπου ο Ολυμπιακός από το +10 βρέθηκε στο -14 σε 5 λεπτά και από το -14 στην ισοπαλία στα επόμενα 10 λεπτά, έχασε την ευκαιρία από δικό του αμυντικό λάθος να πάρει το ματς αλλά τελικά πήρε στην παράταση αυτό που λυσσαλέα κυνήγησε, δηλαδή τη νίκη.

Και να φανταστεί κανείς ότι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν απλά το πάνω χέρι στο σκορ αλλά βρέθηκαν στο +10 (49-39) με ένα λεπτό για το εικοσάλεπτο. Κάτι με την τρέλα του Κάνααν, κάτι με τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ Φαλ και Μιλουτίνοβ είχαν καταφέρει να “κρύψουν” τόσο τις απουσίες των ΜακΚίσικ και τις ξαφνικές (τενοντίτιδα) των Μπραζντέικις και Σίκμα όσο και την αστοχία του Γουόκαπ (1/8 σουτ, 0/6 τρίποντα έως το 26ο λεπτό) στον οποίο η άμυνα της Παρτιζάν είχε “κόψει” τη δημιουργία και του έδινε επιδεικτικά το σουτ.

Όμως ένα λεπτό λαθών από τον Κάνααν και το φριχτό ξεκίνημα στην 3η περίοδο ήταν αρκετά για να μετατρέψουν την Παρτιζάν σε… θεριό και τον Ολυμπιακό σε ομαδούλα που έγινε βορά στις ορέξεις του Σμάιλαγκιτς.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ HL ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το 49-39 όσο και αν ακούγεται τρελό έγινε 53-67 με επιμέρους σκορ 28-4 για τη σερβική ομάδα με σχεδόν τους μισούς από αυτούς τους πόντους να έρχονται συνεχόμενοι μάλιστα (!) διά χειρός Σμάιλαγκιτς. Ο άποντος στο πρώτο ημίχρονο Σέρβος ψηλός έκανε γιο-γιο την άμυνα του Ολυμπιακού μέσα σε λιγότερο από 4 λεπτά και το +10 των Πιραιωτών έγινε +14 για την Παρτιζάν που δημιούργησε ουσιαστικά 22 πόντους διαφορά σε λιγότερο από 5 λεπτά!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα στο διάστημα αυτό έκανε συναγωνισμό αστοχίας και λαθών με τον εαυτό της. Σε 11 επιθέσεις είχε μόλις μία επιτυχημένη (1/6 σουτ και 5 λάθη) με τον κόσμο να “παγώνει” στην εξέδρα και να τρίβει τα μάτια του μήπως και έβλεπε κάποιον εφιάλτη. Γιατί το μπάσκετ του Ολυμπιακού στο διάστημα αυτό μόνο ως εφιαλτικό μπορούσε να χαρακτηριστεί.

Η Παρτιζάν είχε πια από το πουθενά αποκτήσει αυτοπεποίθηση και άντεξε στους κραδασμούς του 4ου φάουλ του Σμάιλαγκιτς και της αποβολής με 5 φάουλ του Καμίνσκι ενώ όλη η πίεση και το πρέπει βάρυνε ολοένα και περισσότερο τους ώμους των παικτών του Ολυμπιακού και έκλεισε την περίοδο στο +10 (69-59).

Κάτι ο Πίτερς, ο μοναδικός ερυθρόλευκος που κράτησε μια σχετική επαφή με το καλάθι στην 3η περίοδο και κάτι ο Μιλουτίνοβ που δεν είχε πια αντίπαλο να τον κοιτάξει στα μάτια αμυντικά στην 4η περίοδο, έφεραν τον Ολυμπιακό να τα παίζει όλα για όλα μειώνοντας 69-63 στο 31’ και παίρνοντας θάρρος για τη συνέχεια. Η Παρτιζάν μην έχοντας λύσεις επιθετικά, αναμενόμενα κόλλησε και οι ερυθρόλευκοι με επιμέρους 16-6 σε 5 αγωνιστικά λεπτά (28’-33’) μάζεψαν τη διαφορά στους 4 (69-73) στο 33’ με τρίποντα από Γουόκαπ και Παπανικολάου βάζοντας ξανά την εξέδρα στην εξίσωση.

Το τελευταίο τετράλεπτο ήταν Ολυμπιακός εναντίον… Πάντερ με τον Αμερικανό να κρατάει το προβάδισμα στη σερβική ομάδα αλλά τον Λαρεντζάκη με 6 σερί πόντους να ισοφαρίζει 79-79 με 2’08’’ για το φινάλε.

Το τρίποντο του Σμάιλαγκιτς αμέσως μετά ήταν μαχαιριά στην καρδιά του Ολυμπιακού (79-82), ο Ουίλιαμς-Γκος σπατάλησε με τον χειρότερο τρόπο μια επίθεση ενώ ο Παπανικολάου με 2/2 βολές μετά από άστοχο σουτ του Λε Ντέι στα 50’’ κράτησε την ομάδα του μέσα στο ματς (81-82). Η Παρτιζάν έχασε δύο ευκαιρίες να αγκαλιάσει τη νίκη αλλά ο Πάντερ αστόχησε δις (τρίποντο και δίποντο κατά σειρά) και ο Λαρεντζάκης στα 17’’ με 2/2 βολές έβαλε τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ με 83-82!

Ο Γουόκαπ μετά το τάιμ-άουτ του Ομπράντοβιτς έπαιξε την τέλεια άμυνα πάνω στον Πάντερ υποχρεώνοντάς τον σε μπρος-πίσω και ο καθοριστικός Λαρεντζάκης με άλλες 2 βολές έκανε το 85-82 στα 6’’. Εκεί όμως οι ερυθρόλευκοι νόμισαν κακώς ότι το ματς τελείωσε και το “πλήρωσαν” με τον Νάναλι να τους τιμωρεί με τη λήξη σε εντελώς ελεύθερο τρίποντο για το 85-85.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός με συνεχόμενες άμυνες αυτοθυσίας περιόρισε την Παρτιζάν στους δύο πόντους στα πρώτα 3 λεπτά της αλλά δεν μπόρεσε να το μετουσιώσει σε πόντους επιθετικά έχοντας βραχεία κεφαλή (91-89). Έτσι ο Πάντερ 69’’ πριν το τέλος της παράτασης ισοφάρισε 91-91 με πολύ δύσκολο σουτ και ο Μιλουτίνοβ με 1/2 βολές στα 52’’ έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους 92-91. Ο Πάντερ χωρίς καθαρό μυαλό υπέπεσε σε λάθος από την άμυνα του Γουόκαπ και ο Ουίλιαμς-Γκος στα 17’’ με floater έγραψε το 94-91.

Ο Αβράμοβιτς στα 9’’ με βολές μείωσε 94-93, ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έκανε το 96-93 στα 8’’, ο Αβράμοβιτς με 1/2 στα 6’’ μείωσε 96-94 και ο Γουόκαπ με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11, Ουίλιαμς-Γκος 9, Κάνααν 11, Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 19, Φαλ 5, Παπανικολάου 10, Πίτερς 15, Μιλουτίνοβ 16

ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ (Ομπράντοβιτς): Λε Ντέι 18, Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 17, Σμάιλαγκιτς 16, Γιάραμαζ, Νάναλι 12, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 11, Ντόζιερ 6, Καμίνσκι 9