Μπασκόνια – Ζαλγκίρις 82-99: Νίκη με τρίποντη ραψωδία για τους Λιθουανούς (vid)

Η Ζαλγκίρις πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια με 99-82 έχοντας απίστευτα ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου.

Συγκεκριμένα οι Λιθουανοί είχαν 14/21 εύστοχα τρίποντα με τον Μάνεκ να δίνει ένα μοναδικό show με 17 πόντους έχοντας 5/5 από την γραμμή των 6,75 ενώ κατέβασε και 14 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους οι μόνοι που ξεχώρισαν οι Μονέκε και Χάουαρντ που έκαναν ένα τρομερό επιθετικά παιχνίδι αφού πέτυχαν από 32 και 26 πόντους αντίστοιχα αλλά δεν αρκούσε ώστε η ομάδα τους να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά να είναι κοντά στο σκορ (11-12) ώσπου η Ζαλγκίρις πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 10-3 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (14-22).

Στη δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια είδε τον Μάνεκ να ευστοχεί σε 4 διαδοχικά τρίποντα με συνέπεια η διαφορά να εκτινάσσεται στους 13 πόντους υπέρ των Λιθουανών (25-38). Αλλά η απάντηση των Βάσκων ήταν άμεση αφού έκαναν σερί 10-0 φέρνοντας το ματς σε απόσταση τριπόντου (35-38). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η ομάδα του Μακσβίτις πήρε τα ηνία του αγώνα και πήγε στο ημίχρονο στο +7 (39-46).

Η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα και στο β’ μέρος αφού με επιμέρους 18-8 βρέθηκε στο +17 (47-64). Το σύνολο του Πεναρόγια προσπάθησε να πάει με τη μικρότερη διαφορά που μπορούσε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και πήγαν στην τέταρτη περίοδο στο +13 (61-74).

Η Μπασκόνια ξέροντας πως δεν έχει άλλα περιθώρια ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με συνεχόμενα τρίποντα των Μονέκε και Μάνιον έφτασε με 5 λεπτά να απομένουν στο ρολόι στο -5 (75-80). Παρόλα αυτά η Ζαλγκίρις δεν έχασε τη ψυχραιμία της και κάνοντας ένα επιμέρους 19-7 πήρε τη νίκη με 99-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-46, 61-74, 82-99

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 26 (6/13 τρίποντα), Μάνιον 2 , Σεντεκέρσκις 6 (5 ριμπάουντ) , Μαρίνκοβιτς (3 λάθη) , Μίλερ-ΜακΙντάιρ 7 (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντίεθ 4 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος σε 15’54”), Κότσαρ 2 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 1 , Μονέκε 32 (7/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 14 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη) , Χέιζ 2 , Γκεντράιτις 13 (3), Σμιτς 21 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Μπιρούτις 6 , Ντίμσα 13 (2) , Μάνεκ 17 (5/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ) , Μπουτκεβίτσιους 2 , Ουλάνοβας 2 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 17/23 βολές, 33 ριμπάουντ ( 12 επιθετικά – 21 αμυντικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 18/39 δίποντα, 14/21 τρίποντα, 21/23 βολές, 39 ριμπάουντ ( 6 επιθετικά – 33 αμυντικά), 21 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 λάθη, 1 μπλοκ