Γαλατασαράι – ΠΑΟΚ : “Πτήση” πρόκρισης για τον “δικέφαλο” με… όργια Φρίντρικσον (vid)

Τις βάσης πρόκρισης στην επόμενη φάση του BCL έβαλε με το “καλησπέρα” στη διοργάνωση ο ΠΑΟΚ που πέρασε σαν σίφουνας από τη Σινάν Ερντέμ Αρενα της Κωνσταντινούπολης κατασπαράζοντας τη Γαλατασαράι

Για την ομάδα του Φώτη Τακιανού το παιχνίδι ήταν ένας διαρκής μονόλογος αφού είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης. Σοβαρός, διαβασμένος και αποτελεσματικός διαθέτοντας μία πεντάδα με διψήφιους σκόρερ και τον Φρίντρικσον να… οργιάζει σε όλους τους τομείς της στατιστικής (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ο ΠΑΟΚ έκανε περίπατο σε μία παραδοσιακά σκληρή έδρα.

Η καλή βραδιά φάνηκε από νωρίς για τον “δικέφαλο” που προηγήθηκε 5-0 και 12-7 με τους Χάρισον και ΜακΝις πρωταγωνιστές ενώ όταν στην εξίσωση μπήκε ο δαιμόνιος Ισλανδός γκαρντ Φρίντρικσον η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο (30-19) στο 10λεπτο.

Η Γαλατασαράι αντέδρασε στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου όταν με σερί 9-0 διά χειρός Τζαλέλ Μάρτιν μείωσε στο καλάθι (28-30) στο 13ο λεπτό αλλά ο ΠΑΟΚ με άμυνα ζώνης περιόρισε τη δράση των γηπεδούχων και με καλάθια του Μπελιάουσκας έχτισε ξανά μια καλή διαφορά (36-31 και 40-33. Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο ξέφυγε 47-36 και 52-39 στο 19ο λεπτό ενώ στην αναμενόμενη αντίδραση της ομάδας του Μίτροβιτς στην 3η περίοδο είχε απαντήσεις.

Η Γαλατά μείωσε 55-49 και 57-54 με καλάθια του Γουόλντεν στο 23ο λεπτό αλλά ο ΠΑΟΚ δεν πανικοβλήθηκε. Με φοβερό επιμέρους 21-5 και πρωταγωνιστή τον Γκίλμορ στο σκοράρισμα και τον Φρίντρικσον στην οργάνωση ξέφυγε 78-59 στο 33’23’’ και ουσιαστικά “καπάρωσε” τη νίκη με τους γηπεδούχους απλά να “μαζεύουν” τη διαφορά στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 42-52, 59-71, 77-88

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Μίτροβιτς): Ακπινάρ 9, Χαλίλοβιτς 6, Μάρτιν 18, Τουντσέρ 10, Γουόλντεν 11, Γκεγίκ, Καμπατσά 7, Κοκσάλ 10, Ράντεμπο 3, Γιεμπόα 3

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φρίντρικσον 19 (11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκίλμορ 20, Χάρισον 21, ΜακΝις 14, Τσιακμάς 3, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας 11, Φλάτεν, Μαργαρίτης, Τσαϊρέλης