Ελευθερία Μοσχάτου- Ζαμπίνι Μπρνο 70-68: Απίστευτη νίκη στην εκπνοή για το Μοσχάτο

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε η Ελευθερία Μοσχάτου επί της τσεχικής Ζαμπίνι Μπρνο με 70-68 για τη 2η αγωνιστική του Eurocap Γυναικών.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη διοργάνωση για την ελληνική ομάδα. Το ματς είχε συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ, με την ομάδα του Γιώργου Σίμου να προηγείται στο ημίχρονο με 46-38. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και ήταν εκείνες που πήραν το προβάδισμα με 56-53, με την τελευταία περίοδο να αποκτά χαρακτήρα «θρίλερ».

Με το μομέντουμ να είναι με το μέρος της, η Ζαμπίνι Μπρνο αύξησε τη διαφορά στο +7 (60-67), ωστόσο η Ελευθερία με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να πάρει τη νίκη στο τέλος με καλάθι της Μπικλ 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Χατζηδάκη): Μπικλ 21 (4), Κάισερ 17 (4), Νάτσκου 2, Πάνγκαλος 5, Ζεκ 18 (2), Λέρη 3 (1), Τούρουντιτς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελευθερίας Μοσχάτου: 15/29 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 16/23 βολές, 36 ριμπάουντ ( 33 αμυντικά – 3 επιθετικά), 19 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ