BCL: Τρομερό, ιστορικό +38 του Προμηθέα στο ημίχρονο με την Όπαβα

Έσπασε τα κοντέρ ο Προμηθέας Πάτρας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα του με την Τσεχική Όπαβα για την πρεμιέρα του BCL αφού έκλεισε το 20λεπτο προηγούμενος με 38 πόντους διαφορά.

Επίδοση η οποία ισοφαρίζει την 4η μεγαλύτερη διαφορά ελληνικής ομάδας στην ιστορία των Κυπέλλων Ευρώπης για σκορ ημιχρόνου!

Μεγαλύτερη στην ιστορία παραμένει το +43 (74-31) της Ολύμπια Λάρισας το 2005 για μια διοργάνωση που δεν υφίσταται πια, το FIBA EuroCup Challenge κόντρα στην αλβανική Βαλμπόνα ενώ ο ΠΑΟΚ δύο φορές στη δεκαετία του ‘90 είχε “φλερτάρει” με την 40αρα ημιχρόνου. Κόντρα σε ΑΠΟΕΛ και Πόρτο.

Τελευταία ομάδα που κατέγραψε +38 σε ημίχρονο ευρωπαϊκού αγώνα ήταν ο Ολυμπιακός στο 1ο ματς των πλέι-οφ της Ευρωλίγκα για τη σεζόν 2010-11 με εκείνο το ιστορικό 47-9 επί της ιταλικής Σιένα.

Ιδού και οι μεγαλύτερες διαφορές ημιχρόνου σε αγώνα ελληνικής ομάδας στα Κύπελλα Ευρώπης