Άρης – Τουρκ 68-66: Έκαναν σεφτέ οι κίτρινοι σε ματς θρίλερ (vid)

Ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη στο Eurocup αφού επικράτησε με 68-66 της Τουρκ σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Για τους Κίτρινους που έκαναν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο ξεχώρισε ο Τολιόπουλος που πέτυχε 22 πόντους με 4 τρίποντα. Από την τουρκική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουάλας που σημείωσε 16 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει φουριόζος (6-0) αλλά η Τούρκ αντέδρασε άμεσα και λίγο αργότερα πήρε το προβάδισμα στο σκορ (14-18) όμως οι Κίτρινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τους φιλοξενούμενους λίγο πριν τη λήξη να παίρνουν το πάω χέρι και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα για το ημίχρονο στο +4 (34-38).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ισορροπημένα αφού το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στα πρώτα πέντε λεπτά ώσπου οι Κίτρινοι με ένα ξέσπασμα βρέθηκαν στο +9 (55-46). Εκεί όμως οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 8-0 με το δεκάλεπτο να λήγει με το ματς στον πόντο (55-54).

Η τελευταία περίοδος ήταν θρίλερ με τις άμυνες να κυριαρχούν στο ματς. Απόδειξη είναι ότι οι Κίτρινοι πήραν τη νίκη με 68-66 ένα σκορ που είχε διαμορφωθεί από δύο βολές του Τολιόπουλου στο 37’ λόγω των συνεχόμενων καλών αμυνών στα τελευταία τρία λεπτά από τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 23-20,34-38, 55-54, 68-66

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 12 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τολιόπουλος 22 (3/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καρ 13 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κατσίβελης 2, Περσίδης, Ντε Σόουζα 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάρελ 3 (1), Γκάλινατ 9 (3/7 τρίποντα)

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Τσάνακ): ΜακΝτάφι 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ 8 (9 ριμπάουντ), Γιαγκμούρ, Πάλμερ 9 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άνταμς 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάλας 16 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ακιέλ, Ουλουμπάι 6 (2), Σαβ, Ίνοκ 9 (3/7 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/34 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 7/10 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκ Τέλεκομ: 14/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/16 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη