Λε Μαν – Περιστέρι 96-68: Βαριά ήττα στη Γαλλία για τους Περιστεριώτες (vid)

Το Περιστέρι υπέστη βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Λε Μαν με 96-68 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Για την ομάδα των δυτικών προαστίων, που δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαντς που σημείωσε 18 πόντους με 4 τρίποντα ενώ για τη Λε Μαν ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Μέισον που πέτυχαν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Στην πρώτη περίοδο τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα για τις δύο ομάδες με το Περιστέρι πάντως να εμφανίζει αρκετά κενά στην άμυνά του. Η Λε Μαν τα εκμεταλλεύτηκε και με σωστές επιλογές στην επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (30-18).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο να είναι αρκετά μέτριοι στο αμυντικό κομμάτι και αυτό δεν τους επέτρεπε να μειώσουν τη διαφορά αφού οι Γάλλοι έβρισκαν κάθε λάθος και το τιμωρούσαν κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +18 (57-39) με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι έξω φρενών με τους παίκτες του.

Στο β΄ μέρος οι Περιστεριώτες έπαψαν σε κάποιο βαθμό να κάνουν τα λάθη στην άμυνά τους όμως στην επίθεση δεν έβρισκαν λύσεις αφού οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει όλους τους χώρους ώστε να βγουν σουτ υπό καλές προϋποθέσεις. Αυτό έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους υπέρ τους (69-49) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +15 για τους Γάλλους (69-54).

Η τελευταία περίοδος έγινε πολύ γρήγορα διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η διαφορά στο 34’ ξεπέρασε τους 20 πόντους (81-60) με το τελικό 96-68 να υπογράφει τη βαριά ήττα του Περιστερίου στην πρεμιέρα του στο φετινό BCL.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-39, 69-54, 96-68

ΛΕ ΜΑΝ (Ερλίκ Ντελόρ): Ντελονέ 9 (1), ΝτεΒάντε Τζόουνς 18, Μαβούγμπε 4, Ναράς 12 (1), Ν’Ντογέ 6, Γεγκέτ 8, Μέισον 17 (3), Ματ Λιούις 9 (1), Σουάρτζ 13 (1), Μπιργκάτ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Χαντς 18 (4), Ράγκλαντ 6 (1), Ρένφρο 5, Γουϊλιαμς 10 (2), Ζουγρής 3, Χουγκάζ 5 (1), Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κασελάκης 4, Μήτρου-Λονγκ 4, Πουλιανίτης 3 (1), Τόμπσον 6, Ξανθόπουλος