Λαύριο – Κολοσσός Ρόδου 79-76: Νίκη θρίλερ για το Λαύριο – Εντυπωσιακός ο Μπραΐκοβιτς (vid)

Σε έναν αγώνα – θρίλερ, το Λαύριο κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη στην αμυντική του λειτουργία αν και λίγο έλειψε στο τέλος ο Κολοσσός να κάνει την «ζημιά».

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον Καστανέντα που σημείωσε 15 πόντους και τον Πόλεϊ που πρόσθεσε 13.

Ο Κολοσσός παρότι είδε τον Μπραΐκοβιτς να βάζει 26 πόντους και να μαζεύει 13 ριμπάουντ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αφού ήταν απελπιστικά μόνος του.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα «μουδιασμένοι» και είδαν τον Κολοσσό να προηγείται καθόλη την διάρκεια της πρώτη περιόδου όμως προς το τέλος κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (22-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Λαύριο με έναν καταιγισμό τριπόντων (6) και ενός σερί 14-0, αλλά παράλληλα και με καλή αμυντική λειτουργία, πήρε μεγάλη διαφορά πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ του 50-37, έχοντας μαζέψει 22 ριμπάουντ έναντι 12 των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κολοσσός εκμεταλλεύθηκε την κούραση και την αστοχία των γηπεδούχων, πλησιάζοντας αρκετά, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (53-52). Ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με +9 (65-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να περάσει μπροστά (69-71) με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Το Λαύριο κράτησε τον Κολοσσό χωρίς σκορ στα τελευταία 2:38″ και με τους Μουρ, Καββαδά έφτασε στο τελικό 79-76 αφού το τρίποντο του Πόλεϊ στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Το Λαύριο έκανε έτσι το 2/2 μετά και την μεγάλη νίκη του επί της ΑΕΚ την πρώτη αγωνιστική ενώ ο Κολοσσός βρίσκεται στο 1-1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 2 (9 ριμπάουντ), Χέλεμς 13 (2) , Ντε Τζούλιους 11 (1) , Καββαδάς 12 (7 ριμπάουντ) , Θόρντον 4 , Καστανέδα 15 (2) , Γκρόμοβς 9 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σπρίντζιος , Παπαδάκης 5 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4 , Ουτόμι 6 (1) , Μπραΐκοβιτς 26 (11/16 δίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ) , Πόλι 15 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Περάντες 3 (12 ασίστ) , Κολοβέρος 6 , Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Χατζηνικόλας, Καμαριανός (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 2 , Σίμονς 5 (1)