Προμηθέας – Καρδίτσα 87-75: Με… γκολ από τα αποδυτήρια (vid)

Τελείωσε πριν καν αρχίσει ο αγώνας στην Πάτρα με τον Προμηθέα, σοβαρό και πειθαρχημένο να προηγείται 37-10 στο 10λεπτο και να κερδίζει στο ρελαντί την Καρδίτσα που έχασε για 2η φορά σε μια εβδομάδα στην πρωτεύουσα της Αχαϊας.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας στο κλειστό του Προμηθέα με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κάνει φύλλο και φτερό την Καρδίτσα. Ένα ματς που δεν αξίζει ιδιαίτερης κριτικής αφού οι μεν γηπεδούχοι σοβαροί και αποφασιστικοί από τα πρώτα λεπτά επέβαλαν πλήρως τον νόμο τους κόντρα σε μια Καρδίτσα που έδειξε να βρίσκεται ακόμη σε περίοδο… προετοιμασίας.

Και μόνο ότι το ματς ξεκίνησε με τον Προμηθέα να προηγείται 21-4, 26-6, 34-8 και 37-10 στο δεκάλεπτο τα λέει όλα. Δύο παίκτες των γηπεδούχων, Χρυσικόπουλος με 10 και Ετσενίκε με 8 μέχρι λίγο πριν το τέλος της περιόδου είχαν έκαστος όσους πόντους όλη η Καρδίτσα με την ομάδα του Παπανικολόπουλου να έχει στο πρώτο δεκάλεπτο 3/18 σουτ εντός πεδιάς και 5 λάθη!

Όπως ήταν αναμενόμενο ο αγώνας έχασε κάθε ενδιαφέρον με τον Προμηθέα απλά να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει και της έναρξης του BCL την ερχόμενη εβδομάδα και της αναμέτρησής του με την Όπαβα την Τετάρτη το βράδυ εντός έδρας και την Καρδίτσα απλά να προσπαθεί να σταθεί αξιοπρεπώς παρά την έλλειψη ενδιαφέροντος για ένα αποτέλεσμα που είχε ήδη κριθεί.

Η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους (85-75) και έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε αφού ο Προμηθέας ειδικά στην τελευταία περίοδο είχε τραβήξει… χειρόφρενο στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 11, Χρυσικόπουλος 13, Ετσενίκε 13, Κούρουκς 8, Χέιλ 8, Ρέινολντς 6, Κάουαν 13, Πλώτας 2, Μπαζίνας 2, Πρέκας, Κόφι 8, Καραγιαννίδης 1

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 9, Μπιουκάναν 16, Κλάσεν 4, Σμιθ 9, Καμπερίδης 5, ΜακΚάλουμ 2, Μαλέλης, Δίπλαρος 18, Χρηστίδης 2, Τσούκας, Σάιμπερτ 10