Ζαλγκίρις – Ερυθρός Αστέρας 79-74: Πήραν το θρίλερ με ανατροπή οι Λιθουανοί (vid)

Η Ζαλγκίρις πήρε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague αφού επικράτησε με 79-74 του Ερυθρού Αστέρα.

Mεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ρόλαντ Σμιτς που σημείωσε 18 πόντους ενώ από την ομάδα του Βελιγραδίου ξεχώρισαν οι Τεόντοσιτς και Μίτροβιτς που πέτυχαν από 15 και 16 πόντους αντίστοιχα.

H πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και να εκμεταλλεύεται τα απανωτά λάθη των Σέρβων, τα οποία την έστειλαν στο +10 (17-7). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ερυθρός Αστέρας άνοιξε στο φουλ τις μηχανές και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 14-2 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με ένα καλάθι διαφορά (19-21).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ισορροπημένα με τους γηπεδούχους να προσπερνούν στο σκορ με σουτ του Χέιζ (29-27). Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς όμως απάντησαν αμέσως με επιμέρους 11-1 και βρέθηκαν στο +8 (30-38) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 35-38.

Ο αγώνας δεν άλλαξε τέμπο ούτε στην τρίτη περίοδο με τους δύο μονομάχους να είναι κοντά στο σκορ αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν του μεγέθους των έξι πόντων (50-56).

Στην τέταρτη περίοδο η Ζαλγκίρις μπορεί να βρισκόταν στο -9 (54-63) 7 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης αλλά με ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 μέσα σε τρία λεπτά έκανε την απόλυτη ανατροπή (67-63) η οποία ήταν αρκετή για να της δώσει το ροζ φύλλο αγώνα (79-74).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 50-56, 79-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 8 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 8 (5 ριμπάουντ), Γκεντράιτις, Σμιτς 18 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιρούτις 4 (4 ριμπάουντ) , Ντίμσα 2 (3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάνεκ 9 (2), Μπουτκεβίτσιους 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 15 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Τεόντοσιτς 15 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Χάνγκα 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μίτροβιτς 16 (8 ριμπάουντ) , Σιμόνοβιτς 2 (3 ριμπάουντ) , Νέιπιερ 9 (1/5 τρίποντα), Τόμπι 2, Ίλιτς (5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 8 (4 ασίστ) , Γκεντράιτις 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 25/39 δίποντα , 7/23 τρίποντα , 8/14 βολές , 34 ριμπάουντ ( 10 επιθετικά – 24 αμυντικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/46 δίποντα , 6/23 τρίποντα , 16/20 βολές , 41 ριμπάουντ ( 20 επιθετικά – 21 αμυντικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ